Tenis. Australian Open: awans Naomi Osaki. Wygrane Petry Martić, Sofii Kenin i Jekateriny Aleksandrowej

Naomi Osaka pokonała Marie Bouzkovą i awansowała do II rundy wielkoszlemowego Australian Open na kortach twardych w Melbourne. Pierwsze mecze mają również za sobą Petra Martić, Sofia Kenin i Jekaterina Aleksandrowa.

Naomi Osaka PAP/EPA / SCOTT BARBOUR / Na zdjęciu: Naomi Osaka
W poniedziałek Naomi Osaka (WTA 4) rozpoczęła walkę o obronę tytułu w Australian Open. Japonka pokonała 6:2, 6:4 Marie Bouzkovą (WTA 59). W drugim secie tenisistka z Azji wróciła ze stanu 2:4. W ciągu 80 minut zaserwowała siedem asów i zdobyła 29 z 39 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła pięć z sześciu break pointów, a sama zamieniła na przełamanie cztery z dziewięciu okazji. Zanotowano jej 29 kończących uderzeń i 28 niewymuszonych błędów. Bouzkova miała 12 piłek wygranych bezpośrednio i 13 pomyłek.

- Nie jest łatwo mierzyć się w pierwszej rundzie wielkoszlemowego turnieju z zawodniczką, z którą nigdy wcześniej się nie grało. Ona jest młodsza ode mnie! To była dodatkowa trudność. Wiem, że zostanie świetną tenisistką i rozegramy jeszcze wiele zaciętych meczów - skomentowała Osaka, cytowana przez wtatennis.com. Dla Japonki to piąty występ w Australian Open. W sumie notuje 16. wielkoszlemowy start. W I rundzie odpadła tylko z Rolanda Garrosa 2017 i Wimbledonu 2019.

Kolejną rywalką Osaki będzie Saisai Zheng (WTA 42), która wygrała 6:3, 6:2 z Anną Kalinską (WTA 79). W ciągu 72 minut Chinka posłała sześć asów i zgarnęła 27 z 35 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Wykorzystała cztery z 12 break pointów. Naliczono jej 27 kończących uderzeń i 14 niewymuszonych błędów. Rosjance zanotowano sześć piłek wygranych bezpośrednio i 23 pomyłki.

Petra Martić (WTA 14) w 84 minuty pokonała 6:3, 6:0 Christinę McHale (WTA 84). Chorwatka odparła cztery break pointy, a sama uzyskała cztery przełamania. Przy siatce zgarnęła 27 z 36 punktów. W II rundzie jej przeciwniczką będzie Julia Görges (WTA 39), która w 56 minut rozbiła 6:1, 6:2 Viktorię Kuzmovą (WTA 60). Niemka zaserwowała dziewięć asów i wykorzystała cztery z sześciu break pointów. Spotkanie zakończyła z dorobkiem 21 kończących uderzeń i 10 niewymuszonych błędów. Słowaczce naliczono siedem piłek wygranych bezpośrednio i 15 pomyłek.

Sofia Kenin (WTA 15) pokonała 6:2, 6:4 Martinę Trevisan (WTA 154). Amerykanka dwa razy oddała podanie, a sama zamieniła na przełamanie pięć z 12 szans. Jekaterina Aleksandrowa (WTA 28) zwyciężyła 6:4, 4:6, 6:2 Jil Teichmann (WTA 68) po dwóch godzinach i 10 minutach. Rosjanka mogła wygrać w dwóch setach, bo prowadziła 6:4, 3:1. Sześć razy straciła serwis, a sama wykorzystała osiem z 25 break pointów. Przy siatce zdobyła 15 z 21 punktów. Aleksandrowa jest niepokonana od 11 spotkań. W grudniu triumfowała w Limoges (challenger WTA), a na początku stycznia nie było na nią mocnych w Shenzhen.

Paula Badosa (WTA 97) w 57 minut rozbiła 6:1, 6:0 Johannę Larsson (WTA 215). Hiszpanka zdobyła 21 z 26 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Odparła trzy break pointy i wykorzystała pięć z 10 okazji na przełamanie. Miała 27 kończących uderzeń przy 13 niewymuszonych błędach. Szwedce zanotowano 13 piłek wygranych bezpośrednio i 17 pomyłek. Dla Badosy to pierwszy wygrany mecz w czwartym wielkoszlemowym starcie.