Tenis. Australian Open: Karolina Woźniacka zagra jeszcze co najmniej raz. Szybki awans Ashleigh Barty

Karolina Woźniacka pokonała Dajanę Jastremską w II rundzie wielkoszlemowego Australian Open 2020. Dunka wróciła z 1:5 w pierwszym i z 0:3 w drugim secie. Ashleigh wygrała z Poloną Hercog.

Karolina Woźniacka PAP/EPA / LUKAS COCH / Na zdjęciu: Karolina Woźniacka
Karolina Woźniacka (WTA 36) rozgrywa ostatni turniej w karierze. Na otwarcie 13. występu w Australian Open oddała cztery gemy Amerykance Kristie Ahn. W środę była liderka rankingu zwyciężyła 7:5, 7:5 Dajanę Jastremską (WTA 21). Dunka w obu setach odrobiła stratę podwójnego przełamania, wracając odpowiednio z 1:5 i 0:3. Awans do III rundy zapewniła sobie za szóstą piłką meczową. Ukrainka, która w ubiegłym tygodniu osiągnęła finał w Adelajdzie, musiała przełknąć gorycz porażki.

W trwającym dwie godziny i dwie minuty meczu Woźniacka wykorzystała sześć z 12 break pointów. Naliczono jej 15 kończących uderzeń i 15 niewymuszonych błędów. Jastremska miała 36 piłek wygranych bezpośrednio i 47 pomyłek. Tenisistki te zmierzyły się po raz drugi. W ubiegłym sezonie w Cincinnati lepsza była Ukrainka. Dla Woźniackiej to 51. i ostatni wielkoszlemowy start.

- Byłam bardzo zdenerwowana przystępując do I rundy. Tym razem czułam się spokojna, ale szybko przegrywałam 1:5. Miałam tylko nadzieję, że mogę być na tym korcie jeszcze przez kolejne 30 minut, aby korzystać z tego wszystkiego! Wygrać tak trudny mecz, przed tak niesamowitą publicznością, na jednym z moich ulubionych kortów, to wyjątkowa chwila - mówiła Woźniacka w wywiadzie pomeczowym. W 2018 roku w Melbourne Dunka zdobyła jedyny wielkoszlemowy tytuł. Poza tym dwa razy doszła do finału US Open (2009, 2014).

Ashleigh Barty (WTA 1) pokonała 6:1, 6:4 Polonę Hercog (WTA 48). W ciągu 66 minut Australijka zaserwowała pięć asów i zgarnęła 27 z 34 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła sześć break pointów i zamieniła na przełamanie trzy z siedmiu okazji. Liderce rankingu zanotowano 16 kończących uderzeń i 16 niewymuszonych błędów. Słowenka spotkanie zakończyła z 12 piłkami wygranymi bezpośrednio i 30 pomyłkami na koncie.

Kolejną rywalką Woźniackiej będzie Ons Jabeur (WTA 78), która zwyciężyła 1:6, 6:2, 6:3 Caroline Garcię (WTA 46). W trwającym 96 minut spotkaniu Tunezyjka wykorzystała pięć z siedmiu break pointów. W poprzedniej rundzie wyeliminowała Johannę Kontę. Barty w piątek zmierzy się z Jeleną Rybakiną (WTA 26), która w 74 minuty wygrała 6:3, 6:4 z Greet Minnen (WTA 119). Kazaszka posłała sześć asów i zdobyła 27 z 31 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Bilans jej tegorocznych meczów to 11-1. Zaliczyła finał w Shenzhen i zdobyła tytuł w Hobart.

Cori Gauff (WTA 67) wróciła ze stanu 0:3 w trzecim secie i zwyciężyła 4:6, 6:3, 7:5 Soranę Cirsteę (WTA 74). W trwającym dwie godziny i sześć minut meczu Amerykanka popełniła dziewięć podwójnych błędów, ale też zdobyła 46 z 63 punktów przy swoim pierwszym podaniu oraz 14 z 23 przy siatce. Wykorzystała trzy z czterech break pointów. Kolejną rywalką 15-latki z Delray Beach będzie broniąca tytułu Naomi Osaka, z którą przegrała 3:6, 0:6 w III rundzie US Open 2019. Alison Riske (WTA 19) zamieniła na przełamanie pięć z ośmiu okazji i w 61 minut rozbiła 6:3, 6:1 Lin Zhu (WTA 71).