Tenis. ATP Montpellier: syrop klonowy nie pomógł Vaskowi Pospisilowi. Dziewiąty tytuł Gaela Monfilsa

Gael Monfils w dwóch setach pokonał Vaska Pospisila w finale rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP 250 w Montpellier. Dla Francuza to dziewiąty w karierze tytuł w głównym cyklu.

Marcin Motyka
Gael Monfils Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Gael Monfils
Od 2010 roku, kiedy turniej Open Sud de France został przeniesiony z Lyonu do Montpellier, siedem z dziewięciu rozegranych edycji zakończyło się wygraną reprezentanta gospodarzy. W tym roku miejscowi kibice także mogli się cieszyć z triumfu Francuza. Najlepszy w hali Park&Suite Arena okazał się Gael Monfils, który w finale pokonał 7:5, 6:3 Vaska Pospisila.

W niedzielę wszystko było po stronie Monfilsa. Własna publiczność, doświadczenie w meczach o tytuł (rozgrywał 30. finał w głównym cyklu, a Pospisil drugi) i lepsza historia bezpośrednich konfrontacji (w pięciu poprzednich meczach z Kanadyjczykiem nie stracił żadnego seta). Ale dla Francuza nie był to łatwy mecz. Wzmacniający się w przerwach między gemami syropem klonowym Pospisil starał się maksymalnie korzystać ze swoich atutów - serwisu oraz forhendu i był w stanie toczyć wyrównany pojedynek.

Losy obu setów rozstrzygnęły się w końcówkach. W pierwszej partii Monfils w 12. gemie przełamał serwis Pospisila. W drugiej odsłonie wywalczył breaka przy stanie 4:3. Dzięki temu wyszedł na prowadzenie 5:3, a po chwili zakończył mecz przy własnym podaniu.

Dla Monfilsa to dziewiąty w karierze tytuł rangi ATP Tour, ale pierwszy od lutego zeszłego roku, gdy zwyciężył w Rotterdamie. W Montpellier triumfował po raz trzeci (poprzednio w latach 2010 i 2014). Za triumf w Open Sud de France 2020 otrzyma 250 punktów do rankingu ATP oraz 91 tys. euro premii finansowej.

Z kolei Pospisil, podobnie jak w 2014 roku w Waszyngtonie, poniósł porażkę w finałowym spotkaniu. Za występ w Montpellier Kanadyjczyk zainkasuje 150 "oczek" i ponad 50,3 tys. euro.

W finale zmagań w grze podwójnej Nikola Cacić i Mate Pavić pokonali 6:4, 6:7(4), 10-4 parę Dominic Inglot / Aisam-ul-Haq Qureshi i zdobyli swój pierwszy wspólny tytuł. Ogółem dla 29-letniego Cacicia to drugie deblowe mistrzostwo w głównym cyklu, a dla 26-letniego Pavicia - 16.

Open Sud de France, Montpellier (Francja)
ATP 250, kort twardy w hali, pula nagród 542,6 tys. euro
niedziela, 9 lutego

finał gry pojedynczej:

Gael Monfils (Francja, 1/WC) - Vasek Pospisil (Kanada, PR) 7:5, 6:3

finał gry podwójnej:

Nikola Cacić (Serbia) / Mate Pavić (Chorwacja) - Dominic Inglot (Wielka Brytania) / Aisam-ul-Haq Qureshi (Pakistan) 6:4, 6:7(4), 10-4

Czy w tym roku Gael Monfils zdobędzie 10. tytuł w głównym cyklu?