Tenis. WTA Doha: Garbine Muguruza pokonała Darię Kasatkinę po dreszczowcu. Efektowne otwarcie Elise Mertens

Garbine Muguruza wyeliminowała Darię Kasatkinę po blisko trzygodzinnej batalii w I rundzie turnieju WTA Premier 5 w Dosze. Broniąca tytułu Elise Mertens oddała trzy gemy Qiang Wang.

Garbine Muguruza PAP/EPA / ALI HAIDER / Na zdjęciu: Garbine Muguruza
Garbine Muguruza (WTA 16) nie miała łatwej przeprawy z Darią Kasatkiną (WTA 71), choć mogła zakończyć mecz w dwóch setach. Hiszpanka prowadziła 7:5, 5:2, ale ostatecznie zwyciężyła 7:5, 5:7, 6:3 po dwóch godzinach i 49 minutach. Była liderka rankingu pierwszą piłkę meczową zmarnowała w dziewiątym gemie drugiej partii. Muguruza wyszła na prowadzenie 3-2 w bilansie meczów z Rosjanką.

- Spodziewałam się trudnego meczu. Wszystkie nasze dotychczasowe spotkania były długie, zazwyczaj trzysetowe i zacięte. Byłam więc przygotowana na kolejną taką batalię. Wydaje mi się, że miałam wiele okazji wcześniej, w pierwszym i drugim secie. W niektórych momentach mogłam grać lepiej, ale ostatecznie odniosłam zwycięstwo i cieszę się z tego - cytuje Muguruzę wtatennis.com.

Broniąca tytułu Elise Mertens (WTA 22) rozbiła 6:1, 6:2 Qiang Wang (WTA 28). W ciągu 64 minut Belgijka zgarnęła 24 z 32 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła trzy break pointy i wykorzystała cztery z sześciu szans na przełamanie. Poprawiła na 2-3 bilans meczów z Chinką. Alison van Uytvanck (WTA 48) oddała cztery gemy Polonie Hercog (WTA 43), z którą przegrała trzy z czterech wcześniejszych spotkań.

Jelena Ostapenko (WTA 42) zwyciężyła 7:5, 2:6, 7:5 Jil Teichmann (WTA 68) po trwającej 2,5 godziny bitwie. Obie tenisistki uzyskały po siedem przełamań, a o jeden punkt więcej zdobyła Szwajcarka (111-110). Weronika Kudermetowa (WTA 39) wygrała 7:6(6), 0:6, 6:3 z Kristiną Mladenović (WTA 38). Rosjanka jest w II rundzie, choć zgarnęła o 11 piłek mniej od Francuzki (88-99).

Amanda Anisimova (WTA 29) pokonała 6:3, 7:6(4) Jekaterinę Aleksandrową (WTA 25). Amerykanka obroniła dwie piłki setowe w 12. gemie drugiego seta. W ciągu 93 minut odparła siedem z ośmiu break pointów. Kolejną jej rywalką będzie Elina Switolina. Ajla Tomljanović (WTA 55) zaliczyła cztery przełamania i wygrała 6:2, 6:4 z Priscillą Hon (WTA 132). Następną przeciwniczką 26-latki z Brisbane będzie Muguruza.

Laura Siegemund (WTA 73) wygrała 6:2, 6:2 z Jarosławą Szwiedową. W trwającym 79 minut spotkaniu Niemka zniwelowała pięć z sześciu break pointów. Dla Kazaszki był to pierwszy występ od Rolanda Garrosa 2017. Wróciła po operacji kostki i urodzeniu dziecka. W II rundzie Siegemund zmierzy się z Ashleigh Barty.

Swietłana Kuzniecowa (WTA 46) oddała cztery gemy Cagli Buyukakcay (WTA 172). Rosjanka wykorzystała pięć z 12 szans na przełamanie i w II rundzie zmierzy się z Igą Świątek lub Donną Vekić. Bernarda Pera (WTA 63) w 65 minut pokonała 6:3, 6:1 Caroline Garcię (WTA 47). Amerykanka odparła trzy break pointy i zgarnęła 24 z 29 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Kolejną jej rywalką będzie Karolina Pliskova.

Ons Jabeur (WTA 44) wykorzystała cztery z dziewięciu break pointów i wygrała 6:3, 6:2 z Kateriną Siniakovą (WTA 55). W pięciu wcześniejszych spotkaniach tych tenisistek lepsza była Czeszka. Tunezyjka w Dosze zanotowała debiut w głównym cyklu (2012 w wieku 17 lat). Miesiąc temu w Australian Open osiągnęła pierwszy wielkoszlemowy ćwierćfinał.