Tenis. WTA Lexington: trudne otwarcie Aryny Sabalenki. Marie Bouzkova lepsza od Johanny Konty

Białorusinka Aryna Sabalenka pokonała w trzech setach Amerykankę Madison Brengle w I rundzie turnieju WTA International w Lexington. Odpadła Brytyjka Johanna Konta, która przegrała z Czeszką Marie Bouzkovą.

Aryna Sabalenka PAP/EPA / NOUSHAD THEKKAYIL / Na zdjęciu: Aryna Sabalenka
W Lexington odbywa się pierwszy turniej głównego cyklu w USA od US Open 2019. Pierwotnie miał się tam zostać rozegrany turniej rangi ITF World Tennis Tour, ale odwołano go z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Władze Amerykańskiego Związku Tenisowego (USTA) postanowiły jednak zorganizować w stanie Kentucky zawody kobiet w miejsce imprezy Citi Open w Waszyngtonie.

Rozstawiona z numerem drugim Aryna Sabalenka (WTA 11) nie miała łatwego otwarcia. Białorusinka zwyciężyła 6:1, 6:7(5), 6:2 Madison Brengle (WTA 80) po dwóch godzinach i 27 minutach. Po łatwo wygranym pierwszym secie, w drugim tenisistka z Mińska z 0:4 doprowadziła do tie breaka. W nim nie wykorzystała prowadzenia 2-0. W decydującej odsłonie odskoczyła na 5:0, by stracić dwa gemy z rzędu. Przy 5:2 zakończyła spotkanie przełamując Amerykankę.

Sabalenka popełniła 11 podwójnych błędów, a Brengle zrobiła ich osiem. Białorusinka miała też osiem asów, a Amerykanka nie zaserwowała żadnego. Zawodniczka z Mińska odparła 11 z 15 break pointów, a sama zamieniła na przełamanie osiem z 14 szans. Zdobyła o 17 punktów więcej i po raz drugi pokonała Brengle (Miami 2018). Kolejną rywalką Sabalenki będzie Cori Gauff lub Caroline Dolehide.

Johanna Konta (WTA 15) przegrała 4:6, 4:6 z Marie Bouzkovą (WTA 48). W trwającym dwie godziny i minutę meczu Czeszka obroniła sześć z siedmiu break pointów i uzyskała trzy przełamania. Odniosła drugie zwycięstwo nad Brytyjką. W marcu tego roku tenisistki te spotkały się w półfinale w Monterrey.

Ons Jabeur (WTA 39) wróciła z 0:2 w drugim secie i wygrała 6:2, 6:4 z Catherine McNally (WTA 124). W ciągu 86 minut Amerykanka popełniła 11 podwójnych błędów. Tunezyjka zgarnęła 18 z 21 punktów przy swoim pierwszym podaniu i obroniła dwa break pointy. Jessica Pegula (WTA 81) prowadziła 6:1, 2:0 z Wierą Zwonariową (WTA 267), by ostatecznie zwyciężyć byłą wiceliderkę rankingu 6:1, 5:7, 6:4 po dwóch godzinach i 20 minutach.

Jennifer Brady (WTA 49) w 66 minut rozbiła 6:2, 6:1 Heather Watson (WTA 51). Amerykanka posłała 10 asów i zdobyła 21 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła dwa break pointy i zamieniła na przełamanie pięć z 12 szans. Była to ich druga konfrontacja. W II rundzie Australian Open 2017 Brady zwyciężyła 2:6, 7:6(3), 10:8. Kolejną rywalką Amerykanki będzie Magda Linette, z którą ma bilans meczów 2-1.