Tenis. WTA Nowy Jork: Maria Sakkari nie dała szans Cori Gauff. Jekaterina Aleksandrowa lepsza od Jeleny Rybakiny

Greczynka Maria Sakkari pokonała Amerykankę Cori Gauff w I rundzie turnieju WTA Premier 5 w Nowym Jorku. Rosjanka Jekaterina Aleksandrowa wyeliminowała Kazaszkę Jelenę Rybakinę.

Maria Sakkari PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Maria Sakkari
W tym roku turniej WTA Premier 5 został przeniesiony z Cincinnati do Nowego Jorku. Rywalizacja ma miejsce na Flushing Meadows w ścisłym reżimie sanitarnym i bez udziału kibiców. 31 sierpnia na tym samym obiekcie rozpocznie się wielkoszlemowy US Open.

W sobotę do II rundy awansowała Maria Sakkari (WTA 21), która wygrała 6:1, 6:3 z 16-letnią Cori Gauff (WTA 50). W ciągu 65 minut Greczynka zdobyła 21 z 25 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła jednego break pointa, a sama zamieniła na przełamanie cztery z sześciu szans. Następną przeciwniczką Greczynki będzie Kazaszka Julia Putincewa lub Chinka Shuai Zhang.

Jelena Rybakina (WTA 17) przegrała 5:7, 6:7(6) z Jekateriną Aleksandrową (WTA 27). W pierwszym secie Kazaszka z 2:5 wyrównała na 5:5, ale straciła dwa kolejne gemy. W tie breaku drugiej partii zmarnowała dwie piłki setowe przy 6-4. W ciągu 97 minut Rosjanka zdobyła 38 z 44 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Po raz drugi w tym roku pokonała Rybakinę (6:2, 6:4 w finale w Shenzhen).

Kristina Mladenović (WTA 43) wygrała 6:3, 6:4 z Anastasiją Sevastovą (WTA 44). Francuzka prowadziła 6:3, 4:0 i straciła cztery gemy z rzędu. W dwóch kolejnych oddała rywalce jeden punkt i wywalczyła awans po 89 minutach. Popełniła osiem podwójnych błędów, ale też zgarnęła 22 z 27 piłek przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała pięć z siedmiu break pointów. Mladenović wyrównała na 2-2 bilans meczów z Sevastovą.

Bernarda Pera (WTA 61) pokonała 6:1, 3:6, 6:3 Heather Watson (WTA 52). W ciągu godziny i 44 minut Amerykanka zaserwowała 13 asów i wykorzystała pięć z ośmiu break pointów. W trzecim secie przegrywała 2:3 po stracie podania, ale jej łupem padły cztery kolejne gemy.

Weronika Kudermetowa (WTA 41) zwyciężyła 5:7, 6:3, 7:5 Ajlę Tomljanović (WTA 57) po dwóch godzinach i 46 minutach. Australijka popełniła 10 podwójnych błędów. Rosjanka posłała dziewięć asów i uzyskała cztery przełamania. W II rundzie zmierzy się z Karoliną Pliskovą.

Western & Southern Open, Nowy Jork (USA)
WTA Premier 5, kort twardy, pula nagród 2,250 mln dolarów
sobota, 22 sierpnia

I runda gry pojedynczej:

Maria Sakkari (Grecja, 13) - Cori Gauff (USA) 6:1, 6:3
Jekaterina Aleksandrowa (Rosja) - Jelena Rybakina (Kazachstan, 9) 7:5, 7:6(6)
Kristina Mladenović (Francja) - Anastasija Sevastova (Łotwa) 6:3, 6:4
Bernarda Pera (USA) - Heather Watson (Wielka Brytania) 6:1, 3:6, 6:3
Weronika Kudermetowa (Rosja) - Ajla Tomljanović (Australia) 5:7, 6:3, 7:5

wolne losy: Karolina Pliskova (Czechy, 1); Sofia Kenin (USA, 2); Serena Williams (USA, 3); Naomi Osaka (Japonia, 4); Aryna Sabalenka (Białoruś, 5); Petra Kvitova (Czechy, 6); Madison Keys (USA, 7); Johanna Konta (Wielka Brytania, 8)

Serena Williams o randze US Open. "Nie ma znaczenia, czy wygrywasz z gwiazdą, czy niżej notowaną zawodniczką"