Tenis. ATP Nowy Jork: męski cykl wrócił. Zwycięstwa Andy'ego Murraya i Felixa Augera-Aliasime'a

Rozgrywający pierwszy oficjalny mecz w tym sezonie Andy Murray w trzech setach pokonał Francesa Tiafoe'a w I rundzie odbywającego się na kortach twardych w Nowym Jorku turnieju Western & Southern Open. Awansował też Felix Auger-Aliassime.

Marcin Motyka
Andy Murray PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Andy Murray
Po 174 dniach ATP Tour został wznowiony. Poprzedni mecz w ramach głównego cyklu odbył się 1 marca, gdy w finale imprezy w Sao Paulo Thiago Seyboth Wild pokonał Caspera Ruuda. Potem nastąpiła ponad 5,5-miesięczna przerwa spowodowana pandemią koronawirusa. Ale od piątku zawodowi tenisiści znów rozgrywają oficjalne spotkania. Rywalizują w przeniesionym z Cincinnati do Nowego Jorku turnieju Western & Southern Open.

Wydarzeniem pierwszego dnia turnieju był występ Andy'ego Murraya. Szkot zmierzył się z Francesem Tiafoe'em i był to jego pierwszy oficjalny mecz od 20 listopada zeszłego roku. Przed zatrzymaniem cyklu Szkot nie rywalizował, bo miał problemy z operowanym biodrem, a przed meczem zachowywał dużą ostrożność. - Ważne będzie dla mnie, aby przekonać się, jak zareaguje moje ciało po rozegraniu meczu o punkty Będę mógł dowiedzieć się nieco więcej o tym, w jakim miejscu jestem i nad czym muszę popracować - powiedział.

Sprawdzian wypadł pomyślnie. Pod względem fizycznym Murray wytrzymał 2,5 godziny gry. Tenisowo, co zrozumiałe, nie pokazał pełni swoich możliwości, ale pokonał Tiafoe'a 7:6(6), 3:6, 6:1. W II rundzie czeka go jeszcze poważniejszy test - zmierzy się z Alexandrem Zverevem, aktualnie siódmym tenisistą świata.

Dobrze spisał się też inny rekonwalescent, Kevin Anderson. Afrykaner, który z powodu kontuzji łokcia i kolana w ciągu ostatniego półtora roku rozegrał tylko 21 spotkań, wygrał 7:6(3), 4:6, 6:3 z Kyle'em Edmundem. Kolejnym przeciwnikiem Andersona będzie Stefanos Tsitsipas, turniejowa "czwórka".

Benoit Paire w meczu z Borną Coriciem spędził na korcie tylko 35 minut. W tym czasie nie zdobył żadnego gema i poddał mecz. Chorwat o awans do 1/8 finału powalczy z oznaczonym "siódemką" Davidem Goffinem. Z kolei inauguracyjnym rywalem rozstawionego z numerem drugim Dominika Thiema został Filip Krajinović, który wyeliminował Salvatore Caruso.

Jako pierwszy ze zwycięstwa w piątek mógł się cieszyć Felix Auger-Aliassime. Kanadyjczyk wygrał 6:4, 6:1 z Nikołozem Basilaszwilim. - Jestem pierwszym zwycięzca w postpandemicznej części sezonu. Cieszę się, że wygrałem i znów mogę grać - mówił, cytowany przez portal atptour.com, Auger Aliassime, oznaczony w Nowym Jorku numerem 15.

Taylor Fritz pokonał 6:1, 6:3 kwalifikanta Lloyda Harrisa. Reilly Opelka wygrał 6:3, 6:4 z Cameronem Norrie'em, pogromcą Kamila Majchrzaka z decydującej rundy eliminacji. Z kolei Pablo Carreno również w dwóch setach okazał się lepszy od Dusana Lajovicia.

Western & Southern Open, Nowy Jork (USA)

Andy Murray (Wielka Brytania, WC) - Frances Tiafoe (USA, WC) 7:6(6), 3:6, 6:1

wolne losy: Novak Djoković (Serbia, 1); Dominic Thiem (Austria, 2); Danił Miedwiediew (Rosja, 3); Stefanos Tsitsipas (Grecja, 4); Alexander Zverev (Niemcy, 5); Matteo Berrettini (Włochy, 6); David Goffin (Belgia, 7); Roberto Bautista (Hiszpania, 8)

Koronawirus, kontrowersje Novaka Djokovicia i afera z Adria Tour - najważniejsze wydarzenia przerwy w ATP Tour