Tenis. US Open: Stefanos Tsitsipas gromi na początek. Porażka Diego Schwartzmana po zmarnowaniu meczboli

Stefanos Tsitsipas stracił zaledwie cztery gemy w meczu I rundy wielkoszlemowego US Open 2020. Z imprezą już po pierwszym pojedynku pożegnał się oznaczony "dziewiątką" Argentyńczyk Diego Schwartzman.

Rafał Smoliński
Stefanos Tsitsipas PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Stefanos Tsitsipas
Rozstawiony z "czwórką" Stefanos Tsitsipas w 98 minut rozgromił Alberta Ramosa. Ateńczyk nie zmęczył się, bo jego przeciwnik nie postawił zbyt trudnych warunków. Hiszpan skończył zaledwie siedem piłek, popełnił 28 niewymuszonych i siedem podwójnych błędów. Grek miał 13 asów, 38 wygrywających uderzeń i 26 pomyłek. W sumie zdobył 87 ze 141 rozegranych punktów.

Tsitsipas wykorzystał wszystkie słabości rywala i wygrał 6:2, 6:1, 6:1. W pierwszym i drugim secie zdobył po dwa przełamania, a w trzecim aż trzy. Zamienił na breaka połowę z 14 okazji, a sam ani razu nie był zagrożony stratą podania. Jego przeciwnikiem w II rundzie US Open 2020 będzie debiutujący w Wielkim Szlemie Maxime Cressy. Amerykanin pokonał w poniedziałek Słowaka Jozefa Kovalika 6:1, 2:6, 6:4, 6:4.

Z turniejem już w I rundzie pożegnał się Diego Schwartzman. Oznaczony "dziewiątką" Argentyńczyk popełnił aż 81 niewymuszonych błędów i 11 razy stracił. Cameron Norrie wytrzymał trudy pojedynku i wrócił ze stanu 0-2 w setach. Brytyjczyk wygrał blisko czterogodzinny bój 3:6, 4:6, 6:2, 6:1, 7:5. W decydującej odsłonie przegrywał 3:5, ale obronił dwa meczbole i wygrał cztery kolejne gemy. Dzięki temu spotka się w środę z Argentyńczykiem Federico Corią (młodszym bratem Guillermo, finalisty Rolanda Garrosa 2004).

Drugim rozstawionym uczestnikiem US Open 2020, który odpadł w I rundzie, został Dusan Lajović. Grający z "18" Serb przegrał z Jegorem Gerasimowem 1:6, 6:4, 4:6, 4:6. Białorusin posłał 11 asów i skończył 41 piłek. Do tego miał trzy razy więcej break pointów od przeciwnika i zdobył 118 z 223 rozegranych punktów. W II rundzie Gerasimow zmierzy się z Australijczykiem Jordan Thompson, który zwyciężył 6:3, 6:4, 4:6, 6:2 z Włochem Stefano Travaglią.

Pierwsze od dwóch lat zwycięstwo w Wielkim Szlemie odniósł Jack Sock. Po problemach zdrowotnych Amerykanin całkowicie zatracił rytm. W poniedziałek pokonał Urugwajczyka Pablo Cuevasa 3:6, 6:4, 6:2, 4:6, 7:6(2). To pierwszy mecz w tegorocznym turnieju, do rozstrzygnięcia którego potrzebny był tie break piątego seta. W środę Sock zmierzy się z Francuzem Adrian Mannarino, który w czterech partiach wygrał z Włochem Lorenzo Sonego.

Do II rundy pewnie zakwalifikował się w poniedziałek Borna Corić. Rozstawiony z "27" Chorwat pokonał niezbyt dobrze czującego się na kortach twardych Hiszpana Pablo Andujara 7:5, 6:3, 6:1. Teraz na jego drodze stanie Argentyńczyk Juan Ignacio Londero, który wyeliminował Rosjanina Jewgienija Donskoja.

Jordan Thompson (Australia) - Stefano Travaglia (Włochy) 6:3, 6:4, 4:6, 6:2
Cameron Norrie (Wielka Brytania) - Diego Schwartzman (Argentyna, 9) 3:6, 4:6, 6:2, 6:1, 7:5
Federico Coria (Argentyna) - Jason Jung (Tajwan) 2:6, 4:6, 6:4, 6:1, 2:0 i krecz
Adrian Mannarino (Francja, 32) - Lorenzo Sonego (Włochy) 6:1, 6:4, 2:6, 6:3
Jack Sock (USA) - Pablo Cuevas (Urugwaj) 3:6, 6:4, 6:2, 4:6, 7:6(2)