Tenis. US Open: Sofia Kenin bez strat w III rundzie. Sorana Cirstea pożegnała Johannę Kontę po maratonie

Amerykanka Sofia Kenin pokonała Kanadyjkę Leylah Fernandez i awansowała do III rundy wielkoszlemowego US Open 2020. Rumunka Sorana Cirstea wyeliminowała Brytyjkę Johannę Kontę po blisko trzygodzinnym maratonie.

Sofia Kenin PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Sofia Kenin
Sofia Kenin (WTA 4) bez straty seta odprawiła dwie rywalki w tegorocznym US Open. We wtorek oddała cztery gemy Belgijce Yaninie Wickmayer. W II rundzie jej przeciwniczką była 17-letnia Leylah Annie Fernandez (WTA 104), mistrzyni juniorskiego Rolanda Garrosa 2019. Amerykanka wygrała 6:4, 6:3 po 81 minutach.

Mistrzyni Australian Open zdobyła 29 z 38 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Nie musiała bronić żadnych break pointów, a sama wykorzystała trzy z pięciu szans na przełamanie. Naliczono jej 19 kończących uderzeń i 18 niewymuszonych błędów. Fernandez miała 17 piłek wygranych bezpośrednio i 26 pomyłek.

Kolejną rywalką Kenin będzie Ons Jabeur (WTA 31), która pokonała 7:6(8), 6:0 Kaię Kanepi (WTA 100). Tunezyjka obroniła dwie piłki setowe przy stanie 4-6 w tie breaku pierwszego seta. W drugiej partii oddała Estonce tylko 14 punktów. W ciągu 79 minut ćwierćfinalistka tegorocznego Australian Open wykorzystała pięć z 11 break pointów.

Z turniejem pożegnała się Johanna Konta (WTA 13), która przegrała 6:2, 6:7(5), 4:6 z Soraną Cirsteą (WTA 77). Brytyjka nie wykorzystała prowadzenia 6:2, 2:1 z przełamaniem. W trwającym dwie godziny i 50 minut meczu była czwarta rakieta globu posłała 40 kończących uderzeń przy 40 niewymuszonych błędach. Rumunce zanotowano 38 piłek wygranych bezpośrednio i 36 pomyłek.

Cirstea w US Open nigdy nie doszła dalej niż do III rundy. Jej najlepszym wielkoszlemowym wynikiem jest ćwierćfinał Rolanda Garrosa 2009. Następną przeciwniczką Rumunki będzie Karolina Muchova (WTA 26), która w 80 minut pokonała 6:3, 7:6(4) Annę Kalinską (WTA 110). Czeszka zaserwowała sześć asów i uzyskała dwa przełamania. Zdobyła 37 z 46 punktów przy swoim pierwszym podaniu.

Maria Sakkari (WTA 22) zwyciężyła 2:6, 6:3, 6:2 Bernardę Perę (WTA 61). Greczynka zniwelowała osiem z 10 break pointów i zamieniła na przełamanie trzy z sześciu okazji. Zgarnęła 38 z 51 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Było to drugie spotkanie tych tenisistek. W I rundzie Wimbledonu 2019 również z wygranej cieszyła się Sakkari.

W III rundzie Greczynka zmierzy się z Amandą Anisimovą (WTA 28), która pokonała 4:6, 6:4, 6:1 Katrinę Scott (WTA 637). Ta druga to 16-latka, która zanotowała wielkoszlemowy debiut. Bardzo długo dotrzymywała kroku dużo wyżej notowanej rodaczce. Prowadziła 6:4, 4:3, ale straciła dziewięć z 10 kolejnych gemów.

Anisimova zniwelowała sześć z ośmiu break pointów i zaliczyła pięć przełamań. Półfinalistka Rolanda Garrosa 2019 posłała 34 kończące uderzenia i popełniła 48 niewymuszonych błędów. Scott miała 16 piłek wygranych bezpośrednio i 21 pomyłek. Anisimova po raz pierwszy awansowała do III rundy US Open.