Tenis. WTA Rzym: Marketa Vondrousova kontra Karolina Pliskova w półfinale. Elina Switolina za burtą

Marketa Vondrousova wyeliminowała Ukrainkę Elinę Switolinę w ćwierćfinale turnieju WTA Premier 5 w Rzymie. W półfinale Czeszka zmierzy się ze swoją rodaczką Karoliną Pliskovą, która pokonała Belgijkę Elise Mertens.

Marketa Vondrousova PAP/EPA / KELLY BARNES / Na zdjęciu: Marketa Vondrousova
Elina Switolina (WTA 6) w Rzymie triumfowała w 2017 i 2018 roku. W tym tygodniu na Foro Italico w Rzymie zanotowała pierwszy występ od marca, gdy zdobyła tytuł w Monterrey. W sobotę w ćwierćfinale jej rywalką była Marketa Vondrousova (WTA 19). Ukrainka przegrała z Czeszką 3:6, 0:6.

W pierwszym secie było dużo walki, nie brakowało gemów granych na przewagi. Jedyne przełamanie Vondrousova uzyskała na 3:1. W drugiej partii Czeszka straciła tylko 12 punktów i po raz pierwszy pokonała Switolinę. Było to ich czwarte spotkanie.

W ciągu 80 minut Vondrousova zdobyła 28 z 37 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła dziewięć break pointów i uzyskała cztery przełamania. Czeszka odniosła trzecie zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu. W ubiegłym sezonie dwa razy pokonała Simonę Halep, w Indian Wells i Rzymie.

Vondrousova osiągnęła pierwszy półfinał od Rolanda Garrosa 2019. Czeszka ostatni start w ubiegłym sezonie zanotowała w Wimbledonie. W I rundzie przegrała z Madison Brengle. We wrześniu przeszła operację lewego nadgarstka.

Karolina Pliskova (WTA 4) zwyciężyła 6:3, 3:6, 6:0 Elise Mertens (WTA 20). Czeszka mogła wygrać w dwóch setach, bo prowadziła 6:3, 3:1, by stracić pięć gemów z rzędu. W trzeciej partii oddała Belgijce tylko 10 punktów. W trwającym dwie godziny i 18 minut meczu Pliskova obroniła sześć z ośmiu break pointów, a sama zamieniła na przełamanie pięć z 14 szans na przełamanie.

W niedzielę dojdzie do starcia Czeszek, które zanotowały po jednym wielkoszlemowym finale. Pliskova osiągnęła go w US Open 2016, a Vondrousova w Rolandzie Garrosie 2019. Pierwsza z nich w ubiegłym sezonie triumfowała w Rzymie po zwycięstwie nad Johanną Kontą. Była liderka rankingu była górą w jedynym do tej pory meczu z rodaczką (Miami 2019).

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)