Tenis. Roland Garros: pewny awans Petry Kvitovej. Pierwszy wielkoszlemowy ćwierćfinał Laury Siegemund

Czeszka Petra Kvitova pokonała Chinkę Shuai Zhang w IV rundzie Rolanda Garrosa 2020. Po raz pierwszy do ćwierćfinału wielkoszlemowej imprezy w singlu awansowała Niemka Laura Siegemund.

Petra Kvitova PAP/EPA / IAN LANGSDON / Na zdjęciu: Petra Kvitova
Petra Kvitova (WTA 11) pozostaje bez straconego seta w Rolandzie Garrosie 2020. W IV rundzie jej rywalką była Shuai Zhang (WTA 39), która po raz pierwszy doszła do tej fazy paryskiej imprezy. Czeszka pokonała 6:2, 6:4 chińską ćwierćfinalistkę Australian Open 2016 i Wimbledonu 2019.

Kvitova prowadziła 6:2, 5:2, ale straciła dwa gemy z rzędu i zmarnowała pierwszą piłkę meczową. Dopięła swego, gdy łatwo utrzymała podanie przy 6:2, 5:4. W ciągu 85 minut Czeszka zdobyła 27 z 38 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała cztery z dziewięciu break pointów. Posłała 23 kończące uderzenia przy 29 niewymuszonych błędach. Zhang miała dziewięć piłek wygranych bezpośrednio i 20 pomyłek. Kvitova podwyższyła na 4-2 bilans meczów z Chinką.

Czeszka osiągnęła 13. ćwierćfinał w 47. wielkoszlemowym starcie, drugi w Rolandzie Garrosie. W Paryżu doszła do półfinału w 2012 roku. W swoim dorobku Kvitova ma dwa wielkoszlemowe tytuły, które zdobyła w Wimbledonie (2011, 2014).

Kolejną rywalką Czeszki będzie Laura Siegemund (WTA 66), która wygrała 7:5, 6:2 z Paulą Badosą (WTA 87). W pierwszym secie Niemka wróciła ze stanu 3:5. W trwającym 96 minut meczu obroniła pięć z siedmiu break pointów i zaliczyła pięć przełamań. Obie tenisistki popełniły po 30 niewymuszonych błędów. Siegemund posłała 25 kończących uderzeń, a Badosa miała ich 12.

Badosa, mistrzyni juniorskiego Rolanda Garrosa 2015, nigdy wcześniej nie doszła do IV rundy wielkoszlemowej imprezy. W poprzednich dniach odprawiła m.in. Sloane Stephens i Jelenę Ostapenko. Siegemund osiągnęła pierwszy singlowy ćwierćfinał w takim turnieju. Miesiąc temu Niemka odniosła deblowy triumf w US Open wspólnie z Rosjanką Wierą Zwonariową. W Nowym Jorku wywalczyła również tytuł w mikście (2016 z Chorwatem Mate Paviciem).

Kvitova i Siegemund zmierzą się po raz drugi. W I rundzie US Open 2015 Czeszka rozbiła Niemkę 6:1, 6:1.