Tenis. Roland Garros: Novak Djoković przegrał finał. "Rafael Nadal rozegrał perfekcyjny mecz"

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / YOAN VALAT / Na zdjęciu: Novak Djoković, finalista Roland Garros 2020
PAP/EPA / YOAN VALAT / Na zdjęciu: Novak Djoković, finalista Roland Garros 2020

Novak Djoković przegrał z Rafaelem Nadalem w finale Roland Garros 2020. - Rozegrał perfekcyjny mecz, zwłaszcza w dwóch pierwszych setach. Zostałem pokonany przez faceta, który był idealny. Nie znajduję innego uzasadnienia tej porażki - mówił Serb.

Novak Djoković nie wykorzystał szansy, by zdobyć 18. w karierze wielkoszlemowy tytuł i zostać trzecim w historii tenisistą, który co najmniej dwa razy wygra każdy turniej Wielkiego Szlema. W niedzielnym finale Roland Garros 2020 przegrał 0:6, 2:6, 5:7 z Rafaelem Nadalem. Dla Hiszpana to 13. mistrzostwo w Paryżu.

- On w ogóle nie popełniał błędów, odgrywał praktycznie każdą piłkę i grał świetnie taktycznie - mówił Serb po meczu, cytowany przez atptour.com. - Ja przez cały turniej czułem się dobrze i sądziłem, że jestem w świetnej formie. Z pewnością w dwóch pierwszych setach mogłem zagrać lepiej, ale on zaskoczył mnie sposobem, w jaki grał, jakością oraz poziomem.

Djoković, zwycięzca Rolanda Garrosa sprzed czterech lat, był pełen uznania dla występu Nadala. - Jest fenomenalny - ocenił. - Rozegrał perfekcyjny mecz, zwłaszcza w dwóch pierwszych setach. W trzecim udało mi się odrobić stratę przełamania i wrócić do gry. Następnie rozegraliśmy kilka wyrównanych gemów, ale nie wykorzystałem swoich szans, a potem on zakończył mecz. Był znacznie lepszym tenisistą na korcie i zasłużył na zwycięstwo.

- Wygląda na to, że nic nie jest w stanie go powstrzymać - kontynuował. - To niesamowite. Podziwiam wszystkie jego osiągnięcia. Jego wyniki i rekordy tutaj są oszałamiające. Wygrał ten turniej 13 razy, a przegrał tu tylko dwa mecze. Niewiele jest superlatyw, jakich możesz użyć, by opisać to, co osiągnął.

Mecz był rozgrywany przy zasuniętym dachu, co miało faworyzować tenisistę z Belgradu. - Ja też myślałem, że warunki są dla mnie korzystniejsze - przyznał. - Grałem świetnie, przed Rolandem Garrosem wygrałem turniej w Rzymie i byłem bardzo pewny swojej gry. Ale Rafa udowodnił, że wszyscy się mylili. Pokazał, że jest wielkim mistrzem. Zostałem pokonany przez faceta, który był idealny. Nie znajduję innego uzasadnienia tej porażki.

Mimo przegranej, Djoković wyraził dumę ze swojego osiągnięcia. - Jestem błogosławiony, znajdując się w takiej sytuacji, że mogę uczestniczyć w momentach, w których pisze się historia. Czuję dumę, że mam takie życie. Oczywiście, takie porażki nie są przyjemne, ale najpiękniejsze lekcje wyciągasz z największych przegranych - powiedział.

Roland Garros: Rafael Nadal z 13. tytułem w Paryżu. Pobił rekord triumfów w jednym turnieju w Erze Otwartej