Ogromne kłopoty Ashleigh Barty. Elina Switolina też nie miała łatwego meczu

Australijka Ashleigh Barty miała ogromne kłopoty w czwartkowym meczu w turnieju WTA 1000 w Miami. Ukraińska tenisistka Elina Switolina również musiała się mocno napracować, aby awansować do kolejnej rundy.

Ashleigh Barty PAP/EPA / RHONA WISE / Na zdjęciu: Ashleigh Barty
Po dwóch latach Ashleigh Barty ma szansę bronić tytułu w Miami. W ubiegłym sezonie turniej nie odbył się, bo rozgrywki były zawieszone z powodu pandemii COVID-19. W czwartek Australijka wybrnęła z ogromnych kłopotów. Zwyciężyła 6:3, 4:6, 7:5 Kristinę Kucovą (WTA 149). W trzecim secie liderka rankingu wróciła ze stanu 2:5 i obroniła piłkę meczową w dziewiątym gemie.

W trwającym dwie godziny i 27 minut meczu Australijka zaserwowała 15 asów i zdobyła 37 z 47 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała pięć z 12 break pointów. W III rundzie dojdzie do starcia wielkoszlemowych mistrzyń. Barty zmierzy się z Jeleną Ostapenko (WTA 54), która pokonała 6:2, 5:7, 6:3 Kirsten Flipkens (WTA 94) po godzinie i 53 minutach. Łotyszka zgarnęła 42 z 57 piłek przy własnym pierwszym serwisie i zamieniła na przełamanie sześć z ośmiu szans.

Barty wcześniej 15 asów zaserwowała raz, w 2019 roku w finale w Miami. Australijka ma bilans 25-1 meczów, w których posłała 10 asów lub więcej i zakończyła je bez ani jednego podwójnego błędu. Dopiero po raz dziewiąty od 2008 roku zdarzyła się sytuacja, że tenisistka posłała 15 asów lub więcej nie robiąc przy tym żadnego podwójnego błędu.

Elina Switolina (WTA 5) wygrała 3:6, 7:5, 6:3 z Shelby Rogers (WTA 52) po dwóch godzinach i 29 minutach. Ukrainka zaserwowała osiem asów. Pięć razy oddała podanie, a sama spożytkowała sześć z 15 break pointów. W III rundzie Switolinę czeka starcie z Jekateriną Aleksandrową (WTA 34), która pokonała 6:0, 6:4 Nadię Podoroską (WTA 48). W ciągu 70 minut Rosjanka wywalczyła 26 z 31 punktów przy własnym pierwszym serwisie. Obroniła cztery break pointy i zaliczyła cztery przełamania.

Andżelika Kerber (WTA 26) w 61 minut rozbiła 6:0, 6:0 Renatę Zarazuę (WTA 147). Niemka zniwelowała pięć break pointów i zamieniła na przełamanie sześć z siedmiu okazji. W III rundzie odbędzie się konfrontacja byłych liderek rankingu i wielkoszlemowych mistrzyń. Kerber spotka się z Wiktorią Azarenką (WTA 15). Białorusinka nie musiała wychodzić na kort, bo Laura Siegemund (WTA 59) wycofała się z powodu kontuzji prawego kolana.

Belinda Bencić (WTA 12) w 74 minuty pokonała 6:2, 6:1 Zarinę Dijas (WTA 89). Szwajcarka zgarnęła 23 z 31 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła siedem break pointów, a sama wykorzystała pięć z ośmiu okazji na przełamanie.