ATP Estoril: tie break zadecydował w finale leworęcznych. Wyczekiwany triumf Alberta Ramosa

Albert Ramos po 2,5 roku zdobył tytuł w głównym cyklu. W niedzielnym finale rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP 250 w Estoril Hiszpan po tie breaku trzeciego seta wygrał z Cameronem Norrie'em.

Marcin Motyka
Albert Ramos Getty Images / Quality Sport Images / Na zdjęciu: Albert Ramos
Po raz drugi w obecnym sezonie w finale turnieju ATP Tour zmierzyło się dwóch leworęcznych tenisistów. 28 lutego w Cordobie Juan Manuel Cerundolo pokonał Alberta Ramosa. W niedzielę, w decydującym meczu imprezy w Estoril, znów wystąpił Ramos, ale tym razem zmierzył się z Cameronem Norrie'em i odniósł zwycięstwo 4:6, 6:3, 7:6(3).

Obaj od początku rozgrywali długie wymiany z głębi kortu, w których starali się zbudować przewagę za pomocą uderzeń z forhendu. Lepiej rozpoczął Norrie, który wygrał pierwszego seta 6:4, a w drugim objął prowadzenie 2:1 z przełamaniem. Wówczas Ramos poprosił o przerwę medyczną z powodu bólu w prawej pachwinie, a po powrocie do gry zdobył pięć z sześciu rozegranych gemów.

W trzeciej odsłonie Norrie ponownie roztrwonił prowadzenie z przełamaniem i o wszystkim zadecydował tie break. Rozstrzygająca rozgrywka była odbiciem drugiego seta i trzeciego seta - początkowo Brytyjczyk znów miał przewagę, ale oddał inicjatywę. Ramos od stanu 1-3 wygrał sześć punktów z rzędu i mógł cieszyć się z wyczekiwanego triumfu.

Dla 33-letniego Ramosa to trzeci w karierze tytuł w głównym cyklu, ale pierwszy od lipca 2019 roku, gdy zwyciężył w Gstaad. Za wygraną w Millennium Estoril Open otrzyma 250 punktów do rankingu ATP i 41,1 tys. euro premii finansowej.

Z kolei Norrie wystąpił w drugim finale i znów poniósł porażkę (w styczniu 2019 roku przegrał finał w Auckland z Tennysem Sandgrenem). Brytyjczyk opuści Estoril bogatszy o 150 "oczek" oraz 29,5 tys. euro.

W finale debla Hugo Nys i Tim Puetz pokonali 7:5, 3:6, 10-3 brytyjską parę Luke Bambridge / Dominic Inglot i zdobyli pierwsze wspólne mistrzostwo. Dla Monakijczyka to drugi triumf w grze podwójnej w głównym cyklu, a dla Niemca - trzeci.

Millennium Estoril Open, Estoril (Portugalia)
ATP 250, kort ziemny, pula nagród 419,4 tys. euro
niedziela, 2 maja

finał gry pojedynczej:

Albert Ramos (Hiszpania, 7) - Cameron Norrie (Wielka Brytania) 4:6, 6:3, 7:6(3)

finał gry podwójnej:

Hugo Nys (Monako) / Tim Puetz (Niemcy) - Luke Bambridge (Wielka Brytania) / Dominic Inglot (Wielka Brytania) 7:5, 3:6, 10-3

Mieszane odczucia szkoleniowców Rogera Federera. Są optymistami, ale zauważają niedostatki

Czy w tym sezonie dojdzie do kolejnego finału leworęcznych w cyklu ATP Tour?