Roland Garros: Elina Switolina i Sofia Kenin z problemami tylko w jednym secie. Ukraińska nadzieja nie zawiodła

Elina Switolina i Sofia Kenin wygrały w czwartek i awansowały do III rundy wielkoszlemowego Rolanda Garrosa 2021. Drugie zwycięstwo w Paryżu odniosła również 18-letnia Ukrainka Marta Kostiuk.

Rafał Smoliński
Elina Switolina PAP/EPA / CAROLINE BLUMBERG / Na zdjęciu: Elina Switolina
Ubiegłoroczna finalistka międzynarodowych mistrzostw Francji, Sofia Kenin, rozpoczęła turniej od trzysetowej wygranej nad Jeleną Ostapenko. W czwartek na jej drodze stanęła rodaczka, notowana na 203. miejscu w rankingu WTA Hailey Baptiste. Piąta rakieta świata miała spore trudności tylko w premierowej odsłonie, w której przeciwniczka była o trzy piłki od seta.

Momentem przełomowym spotkania okazał się popełniony przez Baptiste prosty błąd przy siatce w 10. gemie. Od tej chwili młoda reprezentantka USA nie mogła się odnaleźć na korcie. Kenin wygrała seta ze stanu 4:5, a następnie zdobyła cztery gemy w drugiej odsłonie. Potem pilnowała przewagi i zwyciężyła ostatecznie 7:5, 6:3.

Kolejną przeciwniczką Kenin będzie jej rodaczka Jessica Pegula. Ćwierćfinalistka Australian Open 2021 odprawiła w czwartek Terezę Martincovą, która chciała odnieść drugie zwycięstwo w Wielkim Szlemie. Klasyfikowana na 29. pozycji w rankingu WTA Pegula postarała się o dwa przełamania w każdej partii i wygrała pewnie 6:3, 6:3.

Rozstawiona z "piątką" Elina Switolina rozpoczęła kapitalnie pojedynek z Ann Li. W pierwszym secie Amerykanka nie ugrała nawet gema i przegrała 0:6. W drugiej partii reprezentantka USA walczyła ambitnie i uzyskała przewagę przełamania. Nie zdołała jednak jej utrzymać i straciła od stanu 4:1 pięć kolejnych gemów. Ukrainka zwyciężyła 6:1, 6:4 i w kolejnej fazie spotka się z Rosjanką Jekateriną Aleksandrową lub Czeszką Barborą Krejcikovą.

W III rundzie Rolanda Garrosa po raz pierwszy w karierze zameldowała się Marta Kostiuk. Ukrainka ma zaledwie 18 lat, a była już w tej fazie w Australian Open i US Open. W czwartek pokonała Chinkę Saisai Zheng 6:3, 6:4 i osiągnęła 1/16 finału międzynarodowych mistrzostw Francji. Na jej drodze stanie teraz Rosjanka Warwara Graczewa lub Włoszka Camila Giorgi.

Do III rundy awansowała również Karolina Muchova. Oznaczona 18. numerem Czeszka wygrała z amerykańską kwalifikantką Varvarą Lepchenko 6:3, 6:4. Reprezentantka naszych południowych sąsiadów to półfinalistka tegorocznego Australian Open. W Paryżu osiągnęła najlepszy wynik. W sobotę zmierzy się ze swoją rodaczką Karoliną Pliskovą lub Amerykanką Sloane Stephens.