US Open: Nerwowy początek Domachowskiej

Marta Domachowska (WTA 140) pokonała Georgie Stoop (WTA 188) 1:6, 6:1, 7:6(6) i awansowała do drugiej rundy kwalifikacji do wielkoszlemowego US Open, który w poniedziałek 31 sierpnia rozpocznie się na kortach Flushing Meadows w Nowym Jorku.

O decydującą rundę fazy wstępnej zagra Domachowska z urodzoną w Nowosybirsku 21-letnią Francuzką Yulią Fedossovą (WTA 195), która pokonała 5:7, 6:4, 6:2 Amerykankę Riske.

Pierwsze dwa sety to zupełnie odmienna gra obu zawodniczek. W partii pierwszej na siedem rozegranych gemów pięć kończyło się przełamaniami, w tym cztery na korzyść Brytyjki. W drugim secie Domachowska wykorzystała dwa z pięciu break pointów nie dając się przełamać rywalce ani razu.

W 10. gemie trzeciego seta granym na przewagi Domachowska nie wykorzystała dwóch piłek meczowych. Nie wykorzystane sytuacje się zemściły, Stoop przełamała Polkę i przy stanie 6:5 serwowała by wygrać mecz. Gra nerwów trwała jednak dalej. Tenisistka z Warszawy zaliczyła przełamanie powrotne i o losach meczu musiał zadecydować tie break (US Open to jedyny wielkoszlemowy turniej, w których w decydującym secie grany jest tie break, w pozostałych Wielkich Szlemach gra się do dwóch gemów przewagi).

W tej dogrywce Domachowska prowadziła 4-3 z przewagą mini breaka, ale kolejne dwa punkty padły łupem Brytyjki, która przy stanie 5-4 miała dwie piłki na mecz. Jednak serwis w tym tie-breaku przestał odgrywać jakąkolwiek rolę. Dwa punkty dla Domachowskiej, 6-5 i piłka meczowa przy własnym podaniu. Stoop doprowadza do idealnego remisu 6-6. Domachowska wygrywa drugie podanie i ma drugą w tie breaku, a w sumie czwartą piłkę meczową. W końcu udaje się jej zakończyć ten nerwowy mecz po dwóch godzinach i trzech minutach walki. Sam trzeci set trwał 68 minut.

Domachowska w kwalifikacjach do US Open gra po raz trzeci. W 2004 i 2007 roku nie udało się jej ich przebrnąć. W 2005, 2006 i 2008 roku Polka miała na tyle wysoki ranking, że od razu "łapała" się do turnieju głównego, ale za każdym razem odpadała w pierwszej rundzie.

W poniedziałek mecze pierwszej rundy kwalifikacji rozegrają także Jerzy Janowicz (ATP 229) i Łukasz Kubot (ATP 135). Rywalem mieszkającego obecnie w Pradze Kubota będzie Czech Lukas Dlouhy (ATP 375), a niespełna 19-letni Janowicz na tym samym korcie 8 co Domachowska zmierzy się z Włochem Andreą Stoppinim (ATP 231).

US Open, Nowy Jork
Wielki Szlem, pula nagród 21,6 mln dol.
wtorek, 25 sierpnia 2009
wynik, kwalifikacje

pierwsza runda kobiet:

Marta Domachowska (Polska, 32) - Georgie Stoop (Wielka Brytania) 1:6, 6:1, 7:6(6)