Elise Mertens i Danielle Collins grają dalej w San Jose. Kazaszki zatrzymane

Elise Mertens i Danielle Collins zameldowały się w półfinale turnieju WTA 500 w San Jose. Belgijka i Amerykanka zatrzymały tenisistki z Kazachstanu.

Elise Mertens PAP/EPA / JOHN G. MABANGLO / Na zdjęciu: Elise Mertens
W San Jose rywalizowała Magda Linette, która w ćwierćfinale przegrała z Darią Kasatkiną. Kolejną rywalką Rosjanki będzie Elise Mertens (WTA 17), która pokonała 6:3, 7:6(8) Julię Putincewą (WTA 35). W pierwszym secie Kazaszka z 0:4 zbliżyła się na 2:4 i miała break pointa na 3:4, ale nie odrobiła straty drugiego przełamania. W tie breaku drugiej partii z 0-3 wyszła na 5-3, by stracić trzy kolejne punkty. Putincewa obroniła piłkę meczową, po czym miała dwie piłki setowe, ale nie doprowadziła do trzeciej partii.

W trwającym godzinę i 55 minut meczu Mertens zaserwowała sześć asów i zdobyła 39 z 53 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Została przełamana trzy razy, a sama wykorzystały cztery z dziewięciu break pointów. Belgijka wyszła na prowadzenie 2-1 w bilansie meczów z Putincewą.

W ćwierćfinale wystąpiły dwie Kazaszki. Drugą była Jelena Rybakina (WTA 20), która uległa 6:7(5), 6:7(5) Danielle Collins (WTA 36) po godzinie i 55 minutach. W pierwszym secie Amerykanka wróciła z 3:5 i obroniła dwie piłki setowe. W drugiej partii przełamań nie było i ponownie reprezentantka gospodarzy okazała się skuteczniejsza w tie breaku. Było to pierwsze spotkanie tych tenisistek.

Collins zdobyła 36 z 48 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła sześć z siedmiu break pointów i wykorzystała jedną z trzech szans na przełamanie. W tej zaciętej batalii łupem Amerykanki padła o jedna piłka więcej (82-81).

Trwa marsz Any Konjuh (WTA 116), której droga zaczęła się od kwalifikacji. W ćwierćfinale wygrała 3:6, 6:2, 6:0 z Shuai Zhang (WTA 51). W ciągu 99 minut Chorwatka zaserwowała osiem asów, a Chinka nie miała żadnego. Obie tenisistki popełniły po siedem podwójnych błędów. Konjuh zamieniła na przełamanie siedem z 19 szans.

Mubadala Silicon Valley Classic, San Jose (USA)
WTA 500, kort twardy, pula nagród 565,5 tys. dolarów
piątek, 6 sierpnia

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Elise Mertens (Belgia, 1) - Julia Putincewa (Kazachstan) 6:3, 7:6(8)
Danielle Collins (USA, 7) - Jelena Rybakina (Kazachstan, 2) 7:6(5), 7:6(4)
Ana Konjuh (Chorwacja, Q) - Shuai Zhang (Chiny) 3:6, 6:2, 6:0

Egipt ma pierwszą półfinalistkę turnieju WTA. Pogromczyni Katarzyny Kawy za burtą