Szwajcarska rewelacja zatrzymana. Spektakularny triumf Ashleigh Barty

Ashleigh Barty zatrzymała szwajcarską rewelację turnieju WTA 1000 w Cincinnati. Australijka w znakomitym stylu zdobyła piąty tytuł w 2021 roku.

Ashleigh Barty, mistrzyni Western & Southern Open 2021 Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Ashleigh Barty, mistrzyni Western & Southern Open 2021
W niedzielę został rozegrany finał imprezy w Cincinnati. Dominująca w obecnym sezonie Ashleigh Barty trafiła na Jil Teichmann (WTA 76). Szwajcarka w poprzednich rundach wyeliminowała m.in. Japonkę Naomi Osakę, swoją rodaczkę Belindę Bencić i Czeszkę Karolinę Pliskovą. Zatrzymała ją liderka rankingu, która wygrała 6:3, 6:1. Australijka w pięciu meczach nie straciła seta i zdobyła piąty tytuł w sezonie.

W pierwszym secie miało miejsce jedno przełamanie, które Barty uzyskała na 5:3. W drugiej partii Australijka cztery razy odebrała rywalce podanie. Dwa razy dokonała tego po walce na przewagi. Jedynego gema Australijka przegrała, gdy przy 5:0 straciła serwis. Spotkanie dobiegło końca, gdy Teichmann wyrzuciła forhend.

W trwającym 73 minuty meczu Barty zaserwowała osiem asów i zdobyła 18 z 21 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Australijka wykorzystała pięć z 14 break pointów. Było to jej pierwsze spotkanie z Teichmann.

Teichmann w tym roku odniosła cztery zwycięstwa nad tenisistkami z Top 10 rankingu Oprócz Osaki i Pliskovej pokonała Petrę Kvitovą (Dubaj) i Elinę Switolinę (Madryt). W niedzielę wystąpiła w największym finale w karierze, a w sumie w czwartym w WTA Tour. W 2019 roku triumfowała w Pradze i Palermo, a w ubiegłym sezonie w Lexington uległa Jennifer Brady.

Barty wcześniej w tym roku zdobyła tytuły w Melbourne (Yarra Valley Classic), Miami, Stuttgarcie i Wimbledonie. Wygrała już 40 meczów (bilans 40-7). W niedzielę wystąpiła w 19. singlowym finale w karierze i wywalczyła 13. tytuł.

Mistrzyniami debla zostały Samantha Stosur i Shuai Zhang, które wróciły z 0:2 w pierwszym secie i pokonały 7:5, 6:3 Kanadyjkę Gabrielę Dabrowski i Brazylijkę Luisę Stefani. Dla Australijki i Chinki jest to trzeci wspólny tytuł. Wcześniej wygrały turniej w Hongkongu (2018) i Australian Open (2019).

Western & Southern Open, Cincinnati (USA)
WTA 1000, kort twardy, pula nagród 2,114 mln dolarów
niedziela, 22 sierpnia

finał gry pojedynczej:

Ashleigh Barty (Australia, 1) - Jil Teichmann (Szwajcaria, WC) 6:3, 6:1

finał gry podwójnej:

Samantha Stosur (Australia) / Shuai Zhang (Chiny) - Gabriela Dabrowski (Kanada, 6) / Luisa Stefani (Brazylia, 6) 7:5, 6:3