Droga przez mękę Bianki Andreescu. Efektowny awans Petry Kvitovej

Dla Kanadyjki Bianki Andreescu pierwszy mecz w wielkoszlemowym US Open 2021 był prawdziwą drogą przez mękę. Efektownie turniej rozpoczęła Czeszka Petra Kvitova.

Bianca Andreescu PAP/EPA / JOHN G. MABANGLO / Na zdjęciu: Bianca Andreescu
Dwa lata temu Bianca Andreescu (WTA 7) zrobiła prawdziwą furorę na zawodowych kortach. Wygrała trzy turnieje, w tym US Open (był to jej debiut w nowojorskiej imprezie). Problemy zdrowotne, które prześladowały ją także w 2019 roku, oraz pandemia COVID-19 sprawiły, że w ubiegłym sezonie Kanadyjka nie rozegrała żadnego meczu. Po 24 miesiącach wróciła w miejsce największego triumfu. Już w I rundzie Andreescu miała wielkie problemu. Zwyciężyła 7:5, 4:6, 7:5 Viktoriję Golubić (WTA 47).

W pierwszym secie Kanadyjka od 3:5 zdobyła cztery gemy z rzędu. W drugiej partii miało miejsce jedno przełamanie, które Golubić uzyskała na 5:4. W decydującej odsłonie Andreescu wróciła ze stanu 2:4. W trwającym dwie godziny i 48 minut meczu zaserwowała siedem asów. Posłała 40 kończących uderzeń przy 36 niewymuszonych błędach. Szwajcarce zanotowano 15 piłek wygranych bezpośrednio i 26 pomyłek. Obie tenisistki zaliczyły po trzy przełamania.

Andreescu poza triumfem w US Open 2019 w sześciu pozostałych wielkoszlemowych startach nie przeszła II rundy. W tegorocznych Australian Open, Rolandzie Garrosie i Wimbledonie wygrała łącznie jeden mecz. Kolejną rywalką Kanadyjki będzie Lauren Davis (WTA 98), która pokonała 6:2, 2:6, 6:3 Wiktorię Tomową (WTA 117). W ciągu godziny i 43 minut Amerykanka zdobyła 12 z 14 punktów przy siatce i uzyskała cztery przełamania.

Petra Kvitova (WTA 11) rozbiła 6:1, 6:2 Polonę Hercog (WTA 86). W ciągu 61 minut dwukrotna mistrzyni Wimbledonu zdobyła 26 z 32 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Odparła trzy break pointy i wykorzystała wszystkie cztery okazje na przełamanie. W II rundzie Czeszka zmierzy się ze swoją rodaczką Kristyną Pliskovą (WTA 115), która zaserwowała 13 asów i pokonała 6:4, 6:3 Dankę Kovinić (WTA 67).

Anastazja Pawluczenkowa (WTA 15) w 78 minut wygrała 6:4, 6:2 z Alison Riske (WTA 35). Finalistka tegorocznego Rolanda Garrosa wykorzystała cztery z ośmiu break pointów. Kolejną rywalką Rosjanki będzie Anna Karolina Schmiedlova (WTA 93), która zwyciężyła 7:5, 6:7(3), 6:3 Ashlyn Krueger (WTA 649). Amerykanka z 5:7, 3:5 doprowadziła do trzeciej partii po obronie piłki meczowej. W niej było jedno przełamanie, które Słowaczka zaliczyła na 3:1.

Anett Kontaveit (Estonia, 28) - Samantha Stosur (Australia) 6:3, 6:0
Sara Sorribes (Hiszpania) - Karolina Muchova (Czechy, 22) 6:2, 7:6(3)
Kristyna Pliskova (Czechy, Q) - Danka Kovinić (Czarnogóra) 6:4, 6:3
Anna Karolina Schmiedlova (Słowacja, Q) - Ashlyn Krueger (USA, WC) 7:5, 6:7(3), 6:3
Greet Minnen (Belgia, LL) - Nadia Podoroska (Argentyna) 6:4, 1:6, 6:3