US Open: Wyniki finałowej rundy kwalifikacji

Szczęśliwym przegranym eliminacji US Open Peter Luczak. Urodzony w Warszawie reprezentant Australii, zwycięzca tegorocznego challengera ATP w Poznaniu, przegrał na korcie z Amerykaninem Michaelem Yanim, ale jako najwyżej notowany uczestnik finałowej rundy kwalifikacji skorzystał z wolnego miejsca w turnieju głównym.

Krzysztof Straszak

Po porażkach Polaków Łukasza Kubota (w drugiej rundzie z Japończykiem Tatsumą Ito) i Jerzego Janowicza (w fazie finałowej z Hindusem Somdevem Devvarmanem) w męskiej drabince ostatniej imprezy Wielkiego Szlema w tym roku będzie kilka polskich akcentów: nie potrafiący wymówić poprawnie własnego nazwiska Argentyńczyk Juan Pablo Brzezicki, tudzież Kanadyjczyk Peter Polansky.

Poważne problemy z wygraną miała w sobotę Angelique (Andżelika) Kerber, nadzieja niemieckiego tenisa prosto z Polski, która po wznowieniu (dzień wcześniej sesję kwalifikacyjną przerwał deszcz) meczu z Chanelle Scheepers musiała w drugiej partii (6:1, 6:5) tylko utrzymać swoje podanie, a tymczasem cała zabawa przedłużyła się do tie breaka trzeciego seta.

W turnieju głównym jest też inna córka polskich emigrantów, Monique Adamczak, 26-letnia już zawodniczka z Sydney, która do tej pory grała jedynie w Australian Open. W naszym języku dobrze nie mówi, ale w tym roku przypomniała sobie o ojczyźnie przodków, dwukrotnie przegrywając z polskimi rywalkami: Anną Korzeniak i Katarzyną Piter.

US Open, Nowy Jork
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 21,6 mln dol.
piątek-sobota, 28-29 sierpnia 2009
wyniki, kwalifikacje

finałowa runda mężczyzn:

Thomaz Bellucci (Brazylia, 1) - Scoville Jenkins (USA) 6:2, 6:4
Horacio Zeballos (Argentyna, 2) - Stefan Koubek (Austria, 19) 6:4, 6:1
Michael Yani (USA) - Peter Luczak (Australia, 3) 6:4, 7:6(3)

finałowa runda kobiet

Anastasia Rodionova (Australia, 30) - Elena Baltacha (Wielka Brytania, 2) 4:6, 6:2, 6:3
Angelique Kerber (Niemcy, 5) - Chanelle Scheepers (RPA) 6:1, 6:7(5), 7:6(9)
Monique Adamczak (Australia) - Yung-Jan Chan (Tajwan, 6) 6:4, 6:4
Barbora Zahlavova Strycova (Czechy, 12) - Mariana Duque (Kolumbia, 31) 6:4, 4:6, 7:6(4)
Yvonne Meusburger (Austria, 16) - Anna Łapuszczenkowa (Rosja) 6:0, 6:1
Wiesna Manasjewa (Rosja, 18) - Arantxa Parra (Hiszpania, 10) 7:6(4), 6:4
Marija Korytcewa (Ukraina, 20) - Klara Zakopalova (Czechy, 13) 6:0, 6:4
Camille Pin (Francja, 23) - Julia Schruff (Niemcy, 15) 6:3, 7:6(2)
Shenay Perry (USA, 24) - Pauline Parmentier (Francja, 9) 6:4, 6:4
Carly Gullickson (USA, 25) - Bojana Jovanovski (Serbia) 7:5, 6:2
Valerie Tetreault (Kanada) - Angela Haynes (USA, 27) 6:4, 6:7(4), 7:5
Petra Martic (Chorwacja, 29) - Ksenia Łykina (Rosja) 6:0, 2:6, 6:1