US Open: Oudin wyrzuca z turnieju Szarapową!

Niespełna 18-letnia Melanie Oudin (WTA 70) po wyeliminowaniu Jeleny Dementiewej (nr 4) sprawiła kolejną niespodziankę w wielkoszlemowym US Open. Amerykanka pokonała Marię Szarapową (nr 29) 3:6, 6:4, 7:5.

W tym artykule dowiesz się o:

Mistrzyni US Open 2006 nie miała prawa wygrać tego meczu z jednego prostego powodu. Rosjanka w ciągu dwóch godzin i 58 minut walki popełniła aż 21 podwójnych błędów, a w sumie 63 niewymuszone!

W pierwszym secie Szarapowa objęła prowadzenie 3:2. Rosjanka wygrała także dwa kolejne gemy po drodze broniąc dwóch break pointów w szóstym gemie. W ósmym gemie nie wykorzystała piłki setowej popełniając podwójny błąd serwisowy, ale po chwili po raz czwarty przełamała Amerykankę i pierwszy set powędrował na jej konto.

W drugim secie Oudin prowadziła 5:2 i miała piłkę setową, ale Szarapowa pokazała swój kunszt. Ostrym krosem forhendowym i smeczem uzyskała break pointa, a następnie serią głębokich piłek blisko linii zmusiła rywalkę do popełnienia błędu. W dziewiątym gemie Rosjanka wybroniła trzy break pointy i przedłużyła swoje nadzieje na wygranie tego meczu w dwóch setach. Oudin jednak w końcu utrzymała swój serwis i doprowadziła do trzeciej partii.

W trzecim secie Oudin objęła prowadzenie 3:1. Zmagająca się z bólem ręki Szarapowa zdołała wyrównać na 3:3 w piątym gemie broniąc trzech break pointów. W dziewiątym gemie Rosjanka zaserwowała asa, ale popełniła też dwa podwójne błędy serwisowe i po raz drugi w tej partii straciła własne podanie. Później nastąpiła seria obustronnych przełamań, w sumie było ich aż siedem na 12 rozegranych gemów.

Oudin przy stanie 5:4 nie wykorzystała szansy na zakończenie meczu przy własnym podaniu. Szarapowa w ostatniej piłce 10. gema popisała się kapitalnym bekhendem wzdłuż linii i drajw-wolejem forhendowym wyrównała stan seta na 5:5.

W 11. gemie Szarapowa popełniła 20 i 21 podwójny błąd serwisowy. Oudin drugiej szansy na sprawienie wielkiej niespodzianki nie zmarnowała i przypieczętowała swój sukces bardzo dobrym serwisem i drajw-wolejem forhendowym.

Oudin w całym meczu stworzyła sobie aż 26 okazji na przełamanie serwisu Szarapowej, z których wykorzystała osiem. Amerykanka przy 22 piłkach wygrywających popełniła 44 niewymuszone błędy. Szarapowa ten mecz zakończyła z 30 kończącymi uderzeniami i 63 błędami.

Kolejną rywalką niezwykle ambitnej Oudin będzie inna Rosjanka Nadia Pietrowa (nr 13), która w ciągu 62 minut pokonała Jie Zheng (nr 21) 6:4, 6:1.

O ćwierćfinał walczyć będzie także Gisela Dulko (WTA 40), która wyeliminowała pogromczynię Jeleny Jankovic (nr 5) Jarosławę Szwedową (WTA 55) zwyciężając 6:3, 6:4. Argentynka dopiero po raz drugi zagra w czwartej rundzie turnieju wielkoszlemowego. W 2006 roku znalazła się w tej fazie French Open.