Wysyp sensacji w Dubaju! Hiszpanka nie obroni tytułu

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / ALI HAIDER  / Na zdjęciu: Garbine Muguruza
PAP/EPA / ALI HAIDER / Na zdjęciu: Garbine Muguruza

W środę w Dubaju (WTA 500) faworytki odpadały jedna po drugiej. Nie ma już dwóch mistrzyń imprezy, w tym Garbine Muguruzy, która broniła tytułu. Odpadła również Barbora Krejcikova.

W Dubaju nie ma już prawie wszystkich rozstawionych tenisistek, a to dopiero II runda. W środę nie tylko Iga Świątek pożegnała się z imprezą. Tytułu nie obroni Garbine Muguruza (WTA 7), która przegrała 6:3, 4:6, 4:6 z Weroniką Kudermetową (WTA 31). W trwającym dwie godziny i 17 minut meczu było pięć przełamań, z czego trzy dla Rosjanki. Moskwianka zdobyła 33 z 42 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Odniosła siódme zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich nastąpił wysyp sensacji. Barbora Krejcikova (WTA 3) uległa 3:6, 6:7(3) Dajanie Jastremskiej (WTA 146). W drugim secie Czeszka z 3:5 doprowadziła do tie breaka, ale nie odwróciła losów tego spotkania. W ciągu 91 minut triumfatorka ubiegłorocznego Rolanda Garrosa wykorzystała tylko jeden z pięciu break pointów. Ukrainka miała dwie okazje na przełamanie i obie wykorzystała. Krejcikova to finalistka imprezy w Dubaju z ubiegłego sezonu.

Nie ma już Eliny Switoliny (WTA 15), która w Dubaju triumfowała w 2017 i 2018 roku. Ukrainka przegrała 6:7(0), 2:6 z Jil Teichmann (WTA 35). W trwającym godzinę i 42 minuty spotkaniu Szwajcarka zniwelowała pięć break pointów i spożytkowała dwie z siedmiu szans na przełamanie. W ćwierćfinale zmierzy się z Kudermetową.

Odpadła też najwyżej rozstawiona Aryna Sabalenka (WTA 2), ale akurat jej porażka najmniej zaskakuje, bo spotkała się z wielkoszlemową mistrzynią, Petrą Kvitovą (WTA 25). Białorusinka uległa Czeszce 4:6, 4:6. W drugim secie wiceliderka rankingu prowadziła 2:0, ale błyskawicznie straciła przewagę przełamania. W trwającym 85 minut meczu obie tenisistki popełniły po sześć podwójnych błędów. Kvitova zaserwowała siedem asów, a Sabalenka nie miała ani jednego. Czeszka dwa razy straciła podanie, a sama wykorzystała cztery z ośmiu break pointów. W 2013 roku triumfowała w Dubaju.

Marketa Vondrousova (WTA 38) w 53 minuty rozbiła 6:2, 6:0 Warwarę Graczewą (WTA 80). Łupem Czeszki padło 56 z 80 rozegranych punktów (70 proc.). Odparła dwa z trzech break pointów i zamieniła na przełamanie sześć z 10 szans. Vondrousova jest finalistką Rolanda Garrosa 2019 i srebrną medalistką igrzysk olimpijskich w Tokio. W ćwierćfinale spotka się z Jastremską.

Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie) WTA 500, kort twardy, pula nagród 703,5 tys. dolarów środa, 16 lutego

II runda gry pojedynczej:

Petra Kvitova (Czechy) - Aryna Sabalenka (Białoruś, 1) 6:4, 6:4 Dajana Jastremska (Ukraina, Q) - Barbora Krejcikova (Czechy, 2) 6:3, 7:6(3) Weronika Kudermetowa (Rosja) - Garbine Muguruza (Hiszpania, 4) 3:6, 6:4, 6:4 Jil Teichmann (Szwajcaria, LL) - Elina Switolina (Ukraina, 10) 7:6(0), 6:2 Marketa Vondrousova (Czechy, Q) - Warwara Graczewa (Rosja, Q) 6:2, 6:0

Czytaj także: Reprezentant gospodarzy za mocny. Polak bez awansu w Marsylii Sensacja w Dubaju! Niezwykły zwrot akcji w meczu Hiszpanki, odpadła gwiazda z Białorusi

Czy w 2022 roku Garbine Muguruza zdobędzie wielkoszlemowy tytuł?