Zmienne szczęście mistrzyń w Katarze. Kolejne rozczarowanie Ukrainki

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images /  / Simona Halep
Getty Images / / Simona Halep

W poniedziałek w Dosze (WTA 1000) mistrzynie tego turnieju rywalizowały ze zmiennym szczęściem. Awans wywalczyła Czeszka Petra Kvitova, a odpadła Rumunka Simona Halep. Po dreszczowcu została wyeliminowana ukraińska tenisistka Elina Switolina.

Od niedzieli trwa 20. edycja turnieju w Dosze. W poniedziałek do rywalizacji przystąpiły dwie tenisistki, które w Katarze triumfowały. Petra Kvitova (WTA 21) pokonała 6:3, 6:1 Irina-Camelia Begu (WTA 55). W ciągu 55 minut Czeszka zdobyła 19 z 23 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała pięć z sześciu break pointów. W Dosze była najlepsza w 2018 i 2021 roku.

Odpadła Simona Halep (WTA 27), która w stolicy Kataru zdobyła tytuł w 2014 roku. Rumunka uległa 4:6, 3:6 Caroline Garcii (WTA 76). W trwającym 93 minuty spotkaniu obie tenisistki miały po dziewięć break pointów. Francuzka wszystkie obroniła i w obu setach uzyskała po jednym przełamaniu.

Elina Switolina (WTA 15) przegrała 7:6(2), 5:7, 6:7(5) z Terezą Martincovą (WTA 42) po dwóch godzinach i 59 minutach. Ukrainka roztrwoniła prowadzenie 5:3 w trzecim secie. Już po raz trzeci w sezonie odpadła w I rundzie. W trwającym dwie godziny i 59 minut miało miejsce 19 przełamań. Switolina wykorzystała dziewięć z 10 break pointów, a Martincova 10 z 22. Czeszka zaserwowała siedem asów. Zdobyła o dziewięć punktów więcej od Ukrainki (130-121).

Kolejną rywalką Kvitovej będzie Elise Mertens (WTA 26), która zwyciężyła 6:3, 2:6, 7:5 Jasmine Paolini (WTA 44). W trzecim secie mistrzyni imprezy w Dosze z 2019 roku przegrywała 1:4, a od 3:5 zdobyła cztery gemy z rzędu. W trwającym dwie godziny i cztery minuty spotkaniu Belgijka oddała podanie siedem razy, a sama wykorzystała siedem z 10 break pointów.

Daria Kasatkina (WTA 28) zwyciężyła 6:4, 6:7(4), 6:2 Ajlę Tomljanović (WTA 38) po dwóch godzinach i 26 minutach. Rosjanka zniwelowała siedem z 10 break pointów i uzyskała sześć przełamań. Trwa zwycięska seria Jeleny Ostapenko (WTA 13), która w ubiegłym tygodniu zdobyła tytuł w Dubaju. Łotyszka wróciła ze stanu 0:3 i pokonała 6:4, 6:2 Oceane Dodin (WTA 93).

Qatar TotalEnergies Open, Doha (Katar) WTA 1000, kort twardy, pula nagród 2,331 mln dolarów poniedziałek, 21 lutego

I runda gry pojedynczej:

Cori Gauff (USA, 14) - Shelby Rogers (USA) 6:2, 6:3 Jelena Ostapenko (Łotwa, 15) - Oceane Dodin (Francja, Q) 6:4, 6:2 Elise Mertens (Belgia, 16) - Jasmine Paolini (Włochy) 6:3, 2:6, 7:5 Tereza Martincova (Czechy) - Elina Switolina (Ukraina, 10) 6:7(2), 7:5, 7:6(5) Petra Kvitova (Czechy) - Irina-Camelia Begu (Rumunia) 6:3, 6:1 Daria Kasatkina (Rosja) - Ajla Tomljanović (Australia) 6:4, 6:7(4), 6:2 Caroline Garcia (Francja, WC) - Simona Halep (Rumunia) 6:4, 6:3

wolne losy: Aryna Sabalenka (Białoruś, 1); Barbora Krejcikova (Czechy, 2); Paula Badosa (Hiszpania, 3); Anett Kontaveit (Estonia, 4); Garbine Muguruza (Hiszpania, 5); Maria Sakkari (Grecja, 6); Iga Świątek (Polska, 7); Ons Jabeur (Tunezja, 8)

Czy Petra Kvitova awansuje do III rundy turnieju w Dosze?