Demolka w pierwszym secie, a potem szokująca niemoc faworytki. Turniej już bez Eliny Switoliny

Hiszpanka Garbine Muguruza wygrała pierwszych dziewięć gemów w meczu z Alison Riske, ale pożegnała się z turniejem WTA 1000 w Indian Wells. Odpadła również ukraińska tenisistka Elina Switolina, a dalej awansowała Brytyjka Emma Raducanu.

Elina Switolina Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Elina Switolina
Garbine Muguruza (WTA 9) ubiegły sezon zwieńczyła triumfem w WTA Finals w Guadalajarze. Rok 2022 nie rozpoczął się dla niej pomyślnie. Najdalej doszła do ćwierćfinału (dwa razy). Indian Wells jest trzecim turniejem, z którego odpadła w II rundzie, po Australian Open i Dubaju. Początek nie wskazywał niespodzianki. Hiszpanka prowadziła 6:0, 3:0 z Alison Riske (WTA 53). Ostatecznie zwyciężyła Amerykanka 0:6, 6:3, 6:1.

W pierwszym secie Muguruza oddała rywalce tylko 12 punktów. W trwającym 93 minuty meczu była liderka rankingu wykorzystała pięć z sześciu break pointów, ale została przełamana sześć razy. Hiszpance naliczono 12 kończących uderzeń przy 34 niewymuszonych błędach. Riske zanotowano 16 piłek wygranych bezpośrednio i 17 pomyłek. Amerykanka odniosła 10. zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu, pierwsze od 2019 roku, gdy w półfinale w Wuhanie była lepsza od Petry Kvitovej.

Elina Switolina (WTA 18) przegrała 6:2, 3:6, 3:6 z Harriet Dart (WTA 122). W trwającym dwie godziny i 17 minut meczu miało miejsce 15 przełamań, z których osiem uzyskała Brytyjka (miała aż 21 break pointów. Zdobyła o 10 punktów więcej (100-90) od Ukrainki. Dla 25-latki z Londynu był to dziewiąty mecz z tenisistką z Top 20 rankingu i odniosła pierwsze zwycięstwo.

Emma Raducanu (WTA 13) pokonała 6:1, 3:6, 6:1 Caroline Garcię (WTA 66). W ciągu 91 minut mistrzyni US Open wykorzystała sześć z ośmiu break pointów. Wygrała dopiero drugi mecz w 2022 roku (bilans 2-3). 19-latka z Bromley notuje drugi występ w Indian Wells. W ubiegłym sezonie (w październiku, bo turniej był przeniesiony na jesień) w II rundzie uległa Alaksandrze Sasnowicz. Kolejną rywalką Raducanu będzie Chorwatka Petra Martić.

Andżelika Kerber (WTA 16) zwyciężyła 6:2, 5:7, 6:4 Qinwen Zheng (WTA 74) po dwóch godzinach i 18 minutach. W trzecim secie była liderka rankingu odrodziła się ze stanu 1:4. Niemka obroniła 10 z 16 break pointów i wykorzystała osiem z 15 szans na przełamanie. Popełniła siedem podwójnych błędów, a Chinka zrobiła ich 11.

Cori Gauff (WTA 17) wygrała 6:1, 7:6(4) z Claire Liu (WTA 87) po dwóch godzinach i trzech minutach. 17-letnia tenisistka z Atlanty odparła osiem z 10 break pointów i zaliczyła cztery przełamania. Madison Keys (WTA 29) pokonała 6:4, 3:6, 6:1 Misaki Doi (WTA 95). Amerykanka zdobyła 44 z 60 punktów przy swoim pierwszym podaniu. W III rundzie zmierzy się z Riske.

Daria Kasatkina (WTA 28) zwyciężyła 6:4, 4:6, 7:5 Katie Volynets (WTA 158). Tenisistka z Togliatti w trzecim secie wróciła ze stanu 1:3. W trwającym dwie godziny i 35 minut spotkaniu siedem razy oddała podanie, a sama wykorzystała osiem z 14 break pointów. Kolejną rywalką Kasatkiny będzie Kerber. Kaia Kanepi (WTA 63) wróciła z 2:4 w pierwszym secie i pokonała 6:4, 6:3 Belindę Bencić (WTA 25). Estonka zaserwowała pięć asów i zamieniła na przełamanie cztery z ośmiu szans. Szwajcarka popełniła osiem podwójnych błędów.