ATP Monte Carlo: Spacerek Nadala, męczarnie Federera

Dwaj najwyżej rozstawieni tenisiści turnieju ATP Master Series w Monte Carlo (z pula nagród 2,27 mln dol.): Szwajcar Roger Federer (nr 1) oraz Hiszpan Rafael Nadal (nr 2) awansowali do trzeciej rundy. Spotkania obu zawodników miały zgoła odmienny przebieg: Federer długo męczył się z Rubenem Ramirezem Hidalgo z Hiszpanii, a Nadal wręcz zmiótł z kortu Chorwata Mario Ancica.

Łukasz Roszak

Pierwszy set pojedynku Szwajcara przebiegł zgodnie oczekiwaniami – Federer nie dał rywalowi żadnych szans i wygrał 6:1. Jakież było zdziwienie publiczności, kiedy to w drugiej partii Hiszpan przejął inicjatywę i ograł lidera światowego rankingu ATP 6:3. W trzeciej odsłonie panowie grali bardzo wyrównanie i dopiero w tie-breaku poznaliśmy zwycięzcę konfrontacji. Został nim Szwajcar, który uzyskał wynik 7:1.

- Mój rywal w pierwszym secie zagrał bardzo źle. Rozluźniłem się i byłem nieco uśpiony. O mało co przypłaciłbym to przegraną. Jestem rozczarowany swoją postawą. Jednak jutro mamy nowy dzień, czeka na mnie nowy przeciwnik. Póki co był to dla mnie szósty mecz i zarazem szósta wygrana na kortach ziemnych, więc jestem zadowolony powiedział po meczu Federer, który w kolejnej rundzie spotka się z Francuzem Gaelem Monfilsem. Monfils może być dla Szwajcara niewygodnym rywalem, ponieważ mączka jest jego ulubioną nawierzchnią. Udowodnił to ogrywając w drugiej rundzie wieżowca z Chorwacji - Ivo Karlovica (nr 15).

Tymczasem najgroźniejszy rywal Federera i zarazem główny kandydat do końcowego triumfu - Rafela Nadal – rozbił swojego rywala w drugiej rundzie 6:0, 6:3. Ancic ani razu nie zagroził Hiszpanowi i ograniczał się jedynie do bronienia dużej ilości break-pointów. Tym samym 75 minut jakie potrzebował Hiszpan na zwycięstwo można uznać za lekkie przetarcie przed kolejnymi rywalami.

- To był trudny przeciwnik. Pamiętajmy, że Mario był jednym z najlepszych zawodników na świcie dopóki nie dopadła go plaga kontuzji. Grałem bardzo dobrze w pierwszej partii. Mam pewne zastrzeżenia do mojej postawy na początku drugiego seta, ale jak na pierwszy mecz na mączce jestem bardzo zadowolony - powiedział Nadal. W trzeciej fazie imprezy turniejowa dwójka zmierzy się ze swoim rodakiem (nr 13), który w drugiej rundzie pokonał będącego w nie najwyższej dyspozycji Jarkko Nieminena z Finlandii.

Warto w tym momencie wspomnieć o rekordach, które dzierży w swych dłoniach Nadal. Po pierwsze Hiszpan ma niewiarygodny wręcz bilans meczów na kortach ziemnych – w ciągu ostatnich trzech lat zwyciężył aż 107 pojedynków i przegrał zaledwie 3. Po drugie na mączce zdobył 17 tytułów ATP. Ponadto jest posiadaczem najdłuższej serii kolejno wygranych meczy na kortach ziemnych – passa 81 zwycięstw trwała od turnieju ATP w Monte Carlo w 2005 do przegranej w finale w turnieju ATP w Hamburgu w zeszłym roku (pokonał go Federer). Najciekawszy w tych wszystkich tych osiągnięciach jest fakt, że Nadal ma dopiero 21 lat…

W innych ciekawych spotkaniach zwyciężali faworyci. Rozstawiony z czwórką Nikołaj Dawidenko pokonał 6:2, 7:6(5) Włocha Simone Bollelgo. Wszyscy przed spotkaniem zastanawiali się w jakiej dyspozycji znajduje się Rosjanin, który w finale zeszłotygodniowego turnieju ATP w Estroril skreczował z powodu urazu nogi. - Trenowałem wczoraj dwie godziny i wszystko było w porządku. Zostałem przebadany przez lekarza, który stwierdził, że nic złego z moja nogą się nie dzieje - uspokoił wszystkich fanów Dawidenko. W trzeciej rundzie Rosjanina czeka konfrontacja z Niemcem Philippem Kohlschreiberem, który awans wywalczył dzięki wygranej nad swoim rodakiem - Nicolasem Kieferm.

Triumfator niedawnego turnieju ATP w Walencji, Hiszpan David Ferrer (nr 5), gładko rozprawił się z byłym liderem rankingu ATP Maratem Safinem z Rosji. Na zwycięstwo 6:2, 6:3 potrzebował zaledwie 77 minut. W kolejnej rundzie na Hiszpana czeka Janko Tipsarevic.

Wyniki środowych meczów drugiej rundy:

Roger Federer (Szwajcaria, 1) - Ruben Ramirez Hidalgo (Hiszpania, Q) 6:1, 3:6, 7:6(1)

Rafael Nadal (Hiszpania, 2) - Mario Ancic (Chorwacja, WC) 6:0, 6:3

Nikołaj Dawidenko (Rosja, 4) - Simone Bolelli (Włochy, Q) 6:2, 7:6(5)

David Ferrer (Hiszpania) - Marat Safin (Rosja, WC) 6:2, 6:3

David Nalbandian (Argentyna, 6) - Olivier Rochus (Belgia, Q) 6:4, 6:3

Richard Gasquet (Francja, 7) - Kristof Vliegen (Belgia, Q) 6:1, 6:2

Igor Andrejew (Rosja) - Michaił Jużny (Rosja, 8) 6:3 krecz

Nicolas Almagro (Hiszpania) - Juan Monaco (Argentyna, 11) 6:2, 3:0 krecz

Tommy Robredo (Hiszpania, 12) - Robin Soderling (Szwecja) 6:4, 7:6(3)