Tokio 2020. Marta Walczykiewicz z awansem do finału! Polka z szansą na medal

We wtorek zawody kajakarskie w igrzyskach olimpijskich Tokio 2020 rozpoczęły się od półfinałów. W nich skutecznie zaprezentowała się Marta Walczykiewicz, która wywalczyła awans do medalowej rozgrywki!

Dawid Lis
Dawid Lis
Marta Walczykiewicz PAP/EPA / PAP/Leszek Szymański / Marta Walczykiewicz
W poniedziałek rozpoczęły się zmagania kajakarzy w igrzyskach olimpijskich Tokio 2020. W swoim wyścigu eliminacyjnym K1 na 200 metrów Marta Walczykiewicz była druga i wywalczyła bezpośredni awans do półfinału. O półfinał walczyła także Helena Wiśniewska, ale ona przegrała w ćwierćfinale i nie zdołała awansować dalej w tej konkurencji.

We wtorek Walczykiewicz stanęła na starcie półfinału, który był bardzo mocno obsadzony i można było nawet mówić, że to mały finał. Cztery najlepsze zawodniczki premiowane były awansem do medalowego wyścigu, a obok Polki na starcie stały Lisa Carrington, Emma Jorgensen czy też Teresa Portela z Hiszpanii. Ostatecznie to właśnie te cztery zawodniczki przeszły dalej i to one zawalczą o olimpijskie medale.

W wyścigu półfinałowym z Polką aż pięć zawodniczek popłynęło szybciej od rekordu olimpijskiego, tym samym nowym rekordem jest wynik Carrington z półfinału. Drugi wyścig był zdecydowanie wolniejszy, ale tam również trwała zacięta walka o awans do finału. Awans wywalczyły m.in. Dora Lucz i Deborah Kerr. W finale popłynie dziewięć zawodniczek, ponieważ Hiszpanka Portela oraz Szwedka Linnea Stensils dopłynęły z takim samym czasem.

Finał A z udziałem Marty Walczykiewicz odbędzie się we wtorek o godz. 4:37.