Tokio 2020. Trzecie złoto Lisy Carrington. Polki na 11. i 13. miejscu w jedynce

Lisa Carrington nie dała się pokonać w finale K1 500 metrów w igrzyskach olimpijskich Tokio 2020. Nowozelandka ma już trzeci złoty medal podczas igrzysk w stolicy Japonii.

Dawid Lis
Dawid Lis
Lisa Carrington PAP/EPA / EPA/KIYOSHI OTA / Lisa Carrington
W finale B K1 500 metrów w igrzyskach olimpijskich Tokio 2020, w którym płynęły Justyna Iskrzycka i Marta Walczykiewicz, od początku bardzo mocno wiosłowała Caitlin Regal. Nowozelandka przez cały dystans walczyła o wygraną z Niemką Sabriną Hering-Pradler. Początkowo na dalszych pozycjach płynęły nasze reprezentantki. Druga część dystansu w wykonaniu Polek była lepsza, ale ostatecznie wystarczyło to na trzecie miejsce Iskrzyckiej i piąte Walczykiewicz, a w sumie są to pozycje 11. i 13. w rywalizacji K1 500 metrów kobiet.

Mocny start Teresy Porteli, ale już po chwili na prowadzenie wyszła Lisa Carrington. Nowozelandce nie pozwalała odpłynąć Tamara Csipes, która gonić faworytkę. Carrington jednak narzuciła bardzo mocny rytm i była niezagrożona. Tym samym wywalczyła ona już trzecie złoto podczas igrzysk olimpijskich w Tokio! Srebro wywalczyła Csipes, która ruszyła za Nowozelandką, dzięki czemu wypracowała sobie także bezpieczną przewagę nad pozostałymi zawodniczkami. W końcówce mocny finisz zaprezentowała Emma Jorgensen, która ostatecznie wywalczyła drugi medal w Tokio. Poza podium znalazła się Danuta Kozak, która w Rio de Janeiro była najlepsza.

Podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro Danuta Kozak wywalczyła trzy złote medale - w K1, K2 i K4 - wszystkie na dystansie 500 metrów. Przed przyjazdem do Tokio Lisa Carrington zapowiedziała, że wystartuje w stolicy Japonii w czterech konkurencjach i chce zdobyć cztery złote medale. Po czwartkowym finale w K1 500 metrów Nowozelandka ma już trzy najcenniejsze krążki, wyrównując tym samym osiągniecie Kozak z Rio. Do zdobycia Carrington pozostało jeszcze złoto w K4 500 metrów, a rywalizacja w tej konkurencji rozpocznie się w piątek, finały odbędą się w sobotę.