Polska czwórka podwójna najlepsza na mistrzostwach świata w wioślarstwie

Polska czwórka podwójna kobiet zdobyła w Płowdiw złoty medal mistrzostw świata 2018 w wioślarstwie. Piąte miejsce zajęła czwórka bez sterniczki.

Piotr Ziemka
Katarzyna Zillmann Newspix / Adam Jastrzębowski / Na zdjęciu: Katarzyna Zillmann
Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Springwald  oraz Katarzyna Zillmann prowadziły już na pierwszym oficjalnym punkcie pomiaru czasu - po pięciuset metrach. Polki miały wówczas 23 setne sekundy przewagi nad Niemkami trenowanymi przez Marcina Witkowskiego.

Na półmetku (1000 metrów) Biało-Czerwone wyprzedzały Niemki o 94 setne sekundy, a 500 metrów przed końcem - już o 2.90 sekundy. Kobus-Zawojska, Wieliczko, Springwald oraz Zillmann triumfowały z czasem 6:08.960.

W poprzedniej edycji mistrzostw świata Polki stanęły na drugim stopniu podium w Sarasocie. W sierpniu 2018 roku podopieczne Jakuba Urbana i Michała Kozłowskiego zwyciężyły podczas europejskiego czempionatu w Glasgow.

Srebrne medale zdobyły Niemki: Marie-Catherine Arnold, Carlotta Nwajide, Franziska Kampmann i Frieda Haemmerling (6:11.420). Trzecią pozycję zajęły Holenderki: Olivia von Rooijen, Karolien Florijn, Sophie Souwer i Nicole Beukers (6:11.790). Czwarte były Chinki (6:11.85), piąte Brytyjki (6:16.45), a szóste Amerykanki (6:18.15).

Piąte miejsce w finale zajęła czwórka bez sterniczki: Monika Chabel, Maria Wierzbowska, Joanna Dittmann oraz Olga Michałkiewicz.

Z kolei na szóstej pozycji sklasyfikowano czwórkę podwójną mężczyzn, która wystąpiła w składzie: Szymon Pośnik, Dominik Czaja, Maciej Zawojski i Wiktor Chabel.

Awans do finałów A mistrzostw świata w wioślarstwie uzyskały wyłącznie polskie czwórki. Jedenaste były srebrne medalistki mistrzostw Europy 2018: Weronika Deresz i Joanna Dorociak (dwójka podwójna wagi lekkiej). Poza czołową szóstką znaleźli się też srebrni medaliści mistrzostw świata 2017: Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskup.

Czy w następnych mistrzostwach świata w wioślarstwie co najmniej jedna polska dwójka awansuje do finału A?