Jack Miller zapisał się w historii MotoGP

Jack Miller sprawił ogromną niespodziankę w ostatnim wyścigu MotoGP, który odbył się w holenderskim Assen. Australijczyk po przenosinach z Moto3 do królewskiej klasy nie błyszczał, ale dzięki wygranej w Holandii udało mu się ustanowić kilka rekordów.

Łukasz Kuczera

Do debiutu Jacka Millera w MotoGP doszło przed rokiem. Australijczyk podpisał kontrakt z fabrycznym teamem Hondy i trafił do ekipy LCR Honda MotoGP. Wielu ekspertów krytykowało jednak decyzję Millera, który po tym jak zdobył tytuł wicemistrza świata Moto3, nie zdecydował się na awans do kategorii Moto2. Australijczyk postanowił przeskoczyć o dwie klasy wyżej, wybierając ofertę z MotoGP.

W pierwszym sezonie Miller zdobył 17 punktów, co dało mu dopiero dziewiętnastą pozycję w mistrzostwach. W tym roku z pewnością będzie lepiej. Australijczyk, który zimą trafił do ekipy Marc VDS Estrella Galicia, ma już na swoim koncie 33 punkty. Na ten moment daje mu to trzynaste miejsce w klasyfikacji generalnej MotoGP.

Wysoka pozycja Millera to przede wszystkim zasługa zwycięstwa w Assen. Do wygranej 21-latka doszło w niecodziennych okolicznościach. Rywalizacja w Assen była przerywana z powodu obfitych opadów deszczu, a po wznowieniu jazdy to Miller dysponował najlepszym tempem na bardzo mokrym torze. Australijski motocyklista ustrzegł się błędów i nie zanotował upadku, czego nie można powiedzieć o wielu zawodnikach z czołówki.

Miller został piątym najmłodszym zwycięzcą wyścigu w epoce MotoGP. Jedynie Marc Marquez, Dani Pedrosa, Jorge Lorenzo i Casey Stoner byli młodsi od "Jackassa", gdy sięgali po pierwszą wygraną w królewskiej klasie. Ponadto Miller jest dwunastym zawodnikiem z Australii, który stanął na najwyższym stopniu podium. Tym samym 21-latek dołączył do takich legend jak Wayne Gardner czy Mick Doohan. Co ciekawe, fani z Antypodów czekali na wygraną swojego zawodnika od wyścigu na Phillip Island w sezonie 2012, kiedy to jako pierwszy linię mety mijał Stoner.

Ostatnie debiutanckie zwycięstwo w MotoGP miało miejsce w sezonie 2013, kiedy to Marquez triumfował na torze w Austin. Od tego czasu rozegrano aż 59 wyścigów, w których triumfowali doświadczeni zawodnicy jak Valentino Rossi, Jorge Lorenzo czy Dani Pedrosa. Tak długie oczekiwanie na kolejną wygraną debiutanta w królewskiej klasie nie miało miejsca nigdy wcześniej. Ponadto zwycięstwo Millera jest pierwszym triumfem zawodnika z teamu prywatnego od 2006 roku, kiedy to Toni Elias wygrał wyścig w Portugalii.

Miller jest szóstym zawodnikiem w historii MotoGP, który wygrał wyścig królewskiej klasy, choć nie startował w pośredniej kategorii (obecnie Moto2, dawniej 250cc GP). W tym gronie, oprócz Australijczyka, znajdują się Nicky Hayden, Ben Spies, Makoto Tamada, Troy Bayliss i Chris Vermeulen.