Elena Myers marzyła o MotoGP. Próba gwałtu zakończyła jej karierę

Elena Myers odnosiła sukcesy w wyścigach motocyklowych w USA i chciała dobrnąć do MotoGP. Nagle ogłosiła światu, że kończy swoją karierę. 23-latka podjęła taką decyzję po tym, jak po jednym z wyścigów masażysta próbował ją zgwałcić.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Elena Myers podczas Grand Prix Indianapolis Getty Images / Mirco Lazarri / Elena Myers podczas Grand Prix Indianapolis
Elena Myers urodziła się w 1993 roku. Na motocyklach ścigała się już jako dziecko. Od początku mogła liczyć na wsparcie rodziców, którzy zakupili jej pierwszego pocket-bike'a. Później Myers otrzymała od nich minibike'a oraz supermoto. W wieku 11 lat zapisała się do uznanej szkoły motocyklowej Johna Ulricha, gdzie zaczęła się ścigać na wysłużonym modelu Hondy RS125GP z 1997 roku. Została jednak dostrzeżona przez amerykańskiego dealera Kawasaki i włączona do programu "Kids: Don't Smoke!". Jej pierwszym sponsorem została firma Umbrella Girls, która poszukuje modelek pełniących funkcję paddock girls w trakcie wyścigów.

Kobieta też może jeździć na motocyklu

Rodzicom nie przeszkadzało, że wyścigi motocyklowe wiążą się z ryzykiem. Najgłośniej przeciwko jej startom protestowała babcia Eleny, Wirginia. Do momentu, w którym została zaproszona na jedną z imprez i zobaczyła wnuczkę w akcji. Nie oznacza to jednak, że Myers uniknęła kontuzji. Najpoważniejszej nabawiła się w 2008 roku. Podczas upadku została uderzona przez własny motocykl. Doznała wstrząśnienia mózgu, miała stłuczoną śledzionę, złamany palec. - Lekarze zalecili mi, bym nie jeździła na motocyklu przez sześć tygodni. Wróciłam po trzech - przyznała w wywiadzie dla "The Record".

Myers, mając do dyspozycji konkurencyjny motocykl Kawasaki, zaczęła odnosić sukcesy. Miała ledwie 15 lat, a zaczęła się ścigać przeciwko dorosłym. Wygrała jeden z wyścigów Wschodnio-Zachodniego Stowarzyszenia Motocyklowego w USA. Jej talent kwitł na tyle, że John Ulrich obiecał jej występ w zawodach Daytona International Speedway, gdy tylko ukończy 16 lat, bo taki był wymóg regulaminowy. Ulrich słowa dotrzymał - profesjonalna kariera Myers zaczęła się na Daytonie 11 marca 2010 roku.

ZOBACZ WIDEO: Łukasz Jurkowski: To będzie piekło i wielkie przeżycie, tworzymy nową historię KSW

Wtedy po raz pierwszy zrobiło się głośno o Myers. Już w debiutanckim sezonie była w stanie wygrać wyścig serii AMA Pro Racing. Była pierwszą kobietą, która tego dokonała. Okoliczności były jednak niezwykle dramatyczne - rywalizacja na Infineon Raceway została przerwana po 10 z 18 okrążeń z powodu koszmarnego wypadku. Na kolejne zwycięstwo przyszło jej jednak czekać aż do 2012 roku. Zainteresowanie sponsorów Myers jednak nie malało. Niektóre firmy, jak chociażby Pirelli, w swoich reklamach podkreślały jej kobiece walory. Gdy w jednym z wyścigów odniosła zwycięstwo na motocyklu Suzuki, japoński producent specjalnie zmienił barwy swojej strony internetowej na różowy.

Feralny masaż

W 2014 roku Myers zrobiła kolejny krok do przodu. Przeniosła się do serii AMA Pro Daytona SportBike. Jak się okazało, występy w tej kategorii doprowadziły do końca jej kariery. Na mocniejszym motocyklu dojeżdżała do mety na punktowanych pozycjach, najlepszy wynik jaki uzyskała to dwunaste miejsce. We wrześniu 2014 roku podczas zawodów w Milville zanotowała jednak upadek. Doznała lekkich obrażeń. Miała spuchnięte kolano, narzekała na ból pleców.

Jej mama przyleciała na wyścig i nocowała w Philadelphia’s Loews Hotel. Dlatego 20-letnia Elena zarezerwowała w nim masaż sportowy, który miał pomóc jej organizmowi w szybszej regeneracji po upadku. Masaż miał wykonać Jerome McNeill, który posiadał licencję masażysty od pięciu miesięcy.

Na kolejnej stronie przeczytasz o próbie gwałtu na Myers i o tym jak wpłynęło to na jej dalsze życie.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×