MotoGP. Valentino Rossi zakończył karierę. Jego uczeń wygrał GP Walencji

Valentino Rossi występem w GP Walencji zakończył karierę w MotoGP. Ostatni wyścig sezonu padł łupem ucznia włoskiej legendy - Francesco Bagnai. Tym samym zawodnik Ducati mógł świętować zdobycie tytułu wicemistrza świata.

Łukasz Kuczera
Valentino Rossi Materiały prasowe / Dorna / Na zdjęciu: Valentino Rossi
Tegoroczne GP Walencji było okazją do wielu wspomnień. Wszystko za sprawą końca kariery Valentino Rossiego. Włoski motocyklista postanowił opuścić padok MotoGP po 26 latach - w tym czasie zdobył dziewięć tytułów mistrza świata i za sprawą swojej akademii wyszkolił nowe pokolenie zawodników z Półwyspu Apenińskiego.

Trudno wyobrazić sobie lepsze przekazanie pałeczki, niż zwycięstwo ucznia Rossiego - Francesco Bagnai. Młody zawodnik Ducati ruszał do wyścigu z drugiego pola i na początku dał się wyszaleć Jorge Martinowi. Gdy tempo Hiszpana spadło, Bagnaia zaatakował i objął prowadzenie w GP Walencji.

Ostatnie okrążenia były popisem jazdy Bagnai, który ostatecznie dojechał do mety na pierwszej pozycji i przypieczętował tytuł wicemistrza świata sezonu 2021. Już wcześniej czempionat wywalczył Fabio Quartararo, który w niedzielę w Walencji był piąty.

Rossi, którego wyniki w sezonie 2021 pozostawiały już sporo do życzenia, pożegnał się z MotoGP miejscem na punktowanej pozycji. 42-latek finiszował jako dziesiąty. Co ciekawe, gdy "Doctor" wjeżdżał na linię mety, flagą z szachownicą w jego stronę machał sam Ronaldo. Brazylijski piłkarz jest jednym z idoli Włocha, który prywatnie kibicuje Interowi Mediolan. To właśnie w Interze przed laty grał Ronaldo.

GP Walencji zostanie na długo zapamiętane w fabryce Ducati, bo po raz pierwszy w historii tej marki zajęła ona całe podium w motocyklowych mistrzostwach świata. Rękę do tego historycznego sukcesu dołożyli Jorge Martin i Jack Miller, którzy dojechali do mety za Francesco Bagnaią.