Rozpoczyna się PŚ w Hyeres, czyli kolejny przedolimpijski test polskich żeglarzy

W poniedziałek 25 kwietnia we francuskim Hyeres rozpoczną się zawody Pucharu Świata w klasach olimpijskich. Wystartują w nim wszyscy polscy żeglarze, którzy zakwalifikowali się na tegoroczne igrzyska w Rio de Janeiro.

Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Szymon Sikora / PZŻ

Zawody u wybrzeży Francji potrwają od 25 kwietnia do 1 maja. Jednak pierwsze wyścigi odbędą się dopiero w środę 27 kwietnia, ponieważ poniedziałek i wtorek przeznaczone są na rejestrację zawodników, wyścigi treningowe oraz regulaminowe pomiary sprzętu. W dwunastu konkurencjach wystartują najlepsi żeglarze z około 60 krajów.

Na starcie stawią się wszyscy polscy reprezentanci, którzy będą walczyli o medale podczas sierpniowych igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. A będą to: mistrzowie świata w klasie RS:X Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), czwarte załogi zakończonych niedawno mistrzostw Europy, Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) w klasie 49er oraz Agnieszka Skrzypulec z Irminą Mrózek Gliszczynską (SEJK "Pogoń" Szczecin/ChKŻ Chojnice) w klasie 470, a także Kacper Ziemiński (SEJK "Pogoń" Szczecin) w klasie Laser.

Oprócz naszych olimpijczyków zobaczymy na Lazurowym Wybrzeżu jeszcze innych Polaków. Najliczniejszą grupę stanowią windsurferzy, bo oprócz wspomnianych wcześniej Białeckiej i Myszki udział we francuskich regatach wezmą brązowi medaliści igrzysk w Londynie, Zofia Noceti-Klepacka (YKP Warszawa) i Przemysław Miarczyński, mistrz Europy Paweł Tarnowski oraz czwarta zawodniczka zeszłorocznych mistrzostw Starego Kontynentu Maja Dziarnowska (wszyscy SKŻ Ergo Hestia Sopot).

Grono polskich zawodników uzupełniają Tomasz Januszewski i Jacek Nowak (AZS UWM Olsztyn) w klasie 49er, którzy pomagają w olimpijskich przygotowaniach kolegom z reprezentacji, załodze Przybytek/Kołodziński, a także Agata Barwińska (MOS SSW Iława) w klasie Laser Radial, która 21 kwietnia zakończyła udział w mistrzostwach świata.

Przed rokiem w Hyeres najlepszy z naszych reprezentantów był Piotr Myszka, który zajął drugie miejsce. W pierwszej dziesiątce uplasowały się jeszcze trzy Polki, Małgorzata Białecka, zajmując ostatecznie szóstą pozycję oraz Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska, które zakończyły zawody na siódmym miejscu.

Obecny sezon pokazuje, że polskich żeglarzy, szczególnie deskarzy, stać na bardzo dobre miejsca, bo złote medale na tegorocznych mistrzostwach świata wywalczyli Białecka oraz Myszka, a tuż za podium uplasowała się Klepacka. Do tego czwarte miejsce na lutowych mistrzostwach świata w klasie 49er zajęli Januszewski i Nowak, a tę samą lokatę tyle, że na mistrzostwach Europy zajęli Przybytek z Kołodzińskim. Również czwarte miejsce w Europie zajęła najlepsza żeńska polska załoga w klasie 470, która na przełomie marca i kwietnia wygrała także regaty o Puchar Księżniczki Zofii na Majorce.

Po Pucharze Świata w Hyeres część naszych olimpijczyków skupi się na przygotowaniach do igrzysk, wyjeżdżając na zgrupowania do Rio de Janeiro, aby jeszcze coraz bardziej poznawać tamtejsze warunki na wodzie. Z kolei Kacper Ziemiński wystartuje w maju w mistrzostwach świata w Nuevo Vallarta w Meksyku, a jeszcze inni pojawią się na kolejnych regatach, zaliczanych do Pucharu Świata, które odbędą się w Weymouth, czyli na akwenie poprzednich igrzysk.