Zofia Klepacka i Radosław Frumański wygrali Puchar PZŻ

Zofia Noceti-Kleapcka i Radosław Furmański okazali się najlepsi w klasie RS:X w Pucharze Polskiego Związku Żeglarskiego klas olimpijskich, który w dniach 19-21 maja odbył się w Krynicy Morskiej.

Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Szymon Sikora / PZŻ

W niedzielę, podobnie jak w piątek, wiatru było jak na lekarstwo, ale udało się przeprowadzić dwa wyścigi dla klasy 49er i po jednym dla pozostałych klas. Zwyciężczynią rywalizacji na Zalewie Wiślanym w klasie RS:X została brązowa medalistka igrzysk w Londynie Zofia Noceti-Klepacka (YKP Warszawa), która tego dnia przypłynęła pierwsza. Żeglarka ze stolicy wygrała ogólnie pięć z sześciu wyścigów i zasłużenie stanęła na najwyższym stopniu podium. Drugie miejsce zajęła czwarta zawodniczka zeszłorocznych mistrzostw Europy, Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot) - 4. miejsce w niedzielę, a za nią uplasowała się jej klubowa koleżanka Karolina Lipińska - 2. miejsce.

- Pływam tutaj pierwszy raz, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Pomimo, że wiatr nie sprzyjał to organizacja była naprawdę na wysokim poziomie. Wydaje mi się, że lepiej mi już idzie przy słabszym wietrze, bo nawet udało mi się wygrać jeden wyścig z Zofią Klepacką, co jest rzadkością w takich warunkach. Ona jest w bardzo dobrej formie i raczej poza zasięgiem - powiedziała Maja Dziarnowska.

Wśród panów najlepszy okazał się trzeci zawodnik tegorocznych mistrzostw świata w kategorii młodzieżowej, Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń), który podczas ostatniego dnia zawodów był drugi. Za nim znaleźli się Marcin Urbanowicz (SKŻ Ergo Hestia Sopot) - 3. miejsce tego dnia - oraz Litwin Juozas Bernotas - 1. miejsce.

W klasie 49er triumfowali Przemysław Filipowicz i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk/SKŻ Ergo Hestia Sopot), którzy w niedzielę dwukrotnie byli najlepsi i łącznie wygrali cztery z siedmiu wyścigów. Punkt za nimi regaty ukończyli Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (SKŻ Ergo Hestia Sopot) - miejsca 2. i 3. podczas niedzielnego ścigania. Trzecia załoga - Wojciech Stolarczyk i Damian Knorps (Baza Mrągowo) - straciła do pierwszej dwójki już trochę więcej, bo czternaście punktów. Jedyną załogą w klasie 49erFX były siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn), które startowały razem z panami. Polskie bliźniaczki zajęły ostatnie miejsce, ale pomimo mniejszej powierzchni żagli aż w pięciu wyścigach potrafiły wyprzedzić kilka załóg męskich.

Na podium w klasie Laser stanęli kolejno Tadeusz Kubiak (SEJK "Pogoń" Szczecin) - 3. miejsce tego dnia, Wojciech Zemke (MKŻ Arka Gdynia) - 5. miejsce - oraz Białorusin Paweł Babicz - 4. miejsce.

Natomiast w Laserze Radialu najlepszą żeglarką okazała się Agata Barwińska (MOS SSW Iława) - 4. miejsce tego dnia, a za nią sklasyfikowane zostały dwie zawodniczki z klubu AZS UW Warszawa, Julia Stefaniak (3. miejsce w niedzielę) oraz nasza olimpijka z Londynu, Anna Weinzieher (2. miejsce). Kobiety startowały razem z mężczyznami i bardzo dobre drugie miejsce w łącznej klasyfikacji zajęła Barwińska. W kategorii mężczyzn bezkonkurencyjny był mistrz świata i Europy, Marcin Rudawski (MKS "Dwójka" Warszawa), który wygrał aż pięć z sześciu wyścigów (między innymi niedzielny). Drugie i trzecie miejsce przypadło reprezentantom Litwy Mariusowi Eidukeviciusowi (17. miejsce) oraz Janulionisowi Radvilasowi (7. miejsce).

- Cieszę się, że mamy tylu dobrych żeglarzy w Polsce, bo wcale nie było to łatwe zwycięstwo. Szczególnie Marcin Rudawski pokazał klasę, jak zwykle wygrywając. Potrzebowałam tego, żeby poczuć smak zwycięstwa i zdecydowanie motywuje mnie to do dalszej pracy - powiedziała Agata Barwińska.

- Akwen był nowy dla wszystkich więc nikt nie wiedział jak się tutaj żegluje. Ja całkiem dobrze się w tym odnalazłem, dlatego te wyścigi udawało mi się wygrywać - skomentował Marcin Rudawski.

W klasie 470 panie i panowie również pływali w jednej grupie. Tutaj wygrali Maciej Sapiejka i Adam Krefft (SEJK Pogoń Szczecin/WCSS) - 3. miejsce tego dnia, a pozostałe komplety medali wywalczyli Kamil Cesarski z Beniaminem Waszkiewiczem (Baza Mrągowo) - 6. miejsce - oraz Marcin Urbański i Paweł Krysiak (KS Spójnia Warszawa) - 2. miejsce. Najlepszą żeńską załogą okazały się trzecie w łącznej klasyfikacji Białorusinki Nastazja Kriucowa i Szylawa Lizaweta (4. miejsce tego dnia). Drugie miejsce zajęły Antonina Marciniak i Weronika Janc (Baza Mrągowo/UKS Pogoria) - 1. miejsce, a na trzeciej pozycji zawody ukończyły Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska (YKP Gdynia) - DNC (nie pojawiły się w niedzielę na starcie).