MŚ w klasie Laser Radial: przebudzenie Rudawskiego i Kwaśnej

Marcin Rudawski awansował na drugie miejsce po kolejnych wyścigach mistrzostw świata w klasie Laser Radial, które odbywają się w jednej z dzielnic Dublina, Dun Laoghaire. Natomiast awans aż o trzydzieści siedem pozycji zanotowała Magdalena Kwaśna.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Robert Hajduk / PZŻ

Podczas czwartego dnia regat warunki pozwoliły rozegrać aż po trzy wyścigi dla każdej floty. W stolicy Irlandii poza rywalizacją seniorów mężczyzn odbywają się także młodzieżowe mistrzostwa świata chłopców oraz dziewcząt. Dla najstarszych zawodników przeprowadzono dwa ostatnie starty kwalifikacyjne i jeden finałowy. Natomiast żeglarze z młodszych kategorii wiekowych nadal kontynuowali tylko kwalifikacje.

Czwartek był pierwszym dniem kiedy Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa) w końcu pokazał na co go stać i nie przeplatał wyścigów słabych z bardzo dobrymi. Tym razem Polak rozkręcał się z wyścigu na wyścig, bo dzień rozpoczął czwartym miejscem, następnie przypłynął drugi, a na koniec okazał się najlepszy w całej stawce. W efekcie obrońca mistrzowskiego tytułu awansował z pozycji piątej na drugą.

Nowym liderem został Słoweniec Nik Pletikos, po tym jak wpływał na metę pierwszy oraz dwa razy trzeci. Nasz zawodnik traci do niego cztery punkty. Z kolei z lokaty pierwszej na trzecią spadł reprezentant Brazylii Martin Manzoli Lowy, który był siódmy, ósmy oraz piąty.

Jak wśród mężczyzn równo w czołówce zaczął pływać Rudawski tak samo w kategorii dziewcząt przebudziła się brązowa medalistka mistrzostw świata juniorów Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice). Reprezentantka Volvo Youth Sailing Team meldowała się na mecie ósma, dwunasta oraz druga i przesunęła się z pozycji pięćdziesiątej drugiej aż na piętnastą.

ZOBACZ WIDEO Włoszczowska i żeglarze ślubowali przed IO (źródło TVP) Włoszczowska i żeglarze ślubowali przed IO


Awans zanotowała także Katarzyna Harc (TS Kuźnia Rybnik), która po miejscach trzydziestym, dziewiętnastym oraz dwudziestym siódmym zamieniła pozycję trzydziestą piątą na dwudziestą szóstą. Natomiast spadek z lokaty dwudziestej szóstej na dwudziestą dziewiątą zanotowała zawodniczka klubu AZS UW Warszawa Natalia Stawiarska (miejsca 59., 37. i 31.). Zupełnie nieudany dzień ma za sobą jej klubowa koleżanka Julia Oleksiuk, najpierw zajęła miejsce trzydzieste ósme, a następnie dwa razy została złapana na falstarcie przy wywieszonej czarnej fladze i została sklasyfikowana w tych wyścigach na końcu stawki. W związku z tym Polka spadła z pozycji dwudziestej siódmej na czterdziestą dziewiątą.

Tutaj na prowadzeniu znajduje się Caroline Rosmo (BFD-falstart przy czarnej fladze i miejsca 6. i 18.). Zaledwie dwa punkty traci do niej Zoe Thomson z Australii (miejsca 32., 9. i 16.), a trzecią pozycję zajmuje Chorwatka Sandra Lulić (miejsca 2., 21. i 3.).

W rywalizacji chłopców nie startuje żaden Polak. Tam po ośmiu wyścigach pierwsze miejsce utrzymał Henry Marshall ze Stanów Zjednoczonych (miejsca 13., 5. i 1.), a za nim plasują się Irlandczyk Ewan McMahon (DNC-nie wystartował oraz miejsca 7. i 4.) i reprezentant Wielkiej Brytanii Daniel Whiteley (miejsca 3., 1. i 2.).

Zawody potrwają do soboty 30 lipca.

Maciej Frąckiewicz

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×