Marcin Rudawski obronił tytuł mistrza świata w klasie Laser Radial!

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ /
Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ /

Marcin Rudawski obronił tytuł mistrzostwa świata w klasie Laser Radial, które odbyły się w jednej z dzielnic Dublina, Dun Laoghaire. Polak wyprzedził drugiego zawodnika klasyfikacji aż o dwadzieścia cztery punkty.

Zawodnicy wrócili w sobotę do rywalizacji po dniu przerwy spowodowanej zbyt słabym wiatrem. Organizatorzy postanowili przeprowadzić tego dnia po trzy wyścigi, żeby nadrobić stracone piątkowe starty.

Bardzo dobrze po raz kolejny pływał Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa), który zajął tego dnia miejsca drugie, czwarte oraz siódme i awansował z pozycji drugiej na pierwszą, a tym samym obronił tytuł mistrza świata klasie Laser Radial. Polak ostatecznie wyprzedził drugiego w klasyfikacji generalnej Słoweńca Nika Pletikosa (miejsca 11., 12. i 17.) aż o dwadzieścia cztery punkty. Na najniższym stopniu podium stanął Martin Manzoli Lowy z Brazylii (miejsca 3., 24. i 15.).

Początek regat nie zapowiadał, że nasz żeglarz tak pewnie zwycięży, ponieważ przez trzy dni z rzędu przeplatał wyścigi słabe z bardzo dobrymi. Rudawski na półmetku zawodów zajmował piąte miejsce i tracił dziewięć punktów do lidera. Jednak w czwartek nastąpiło przebudzenie i warszawianin w ciągu następnych sześciu startów tylko raz zajął miejsce poza pierwszą piątką. Dzięki temu, że w drugiej części regat pływał najrówniej, potrafił najpierw dostać się na podium, awansując na drugą lokatę, a następnie został liderem i ukończył rywalizację z ogromną przewagą nad resztą stawki.

W stolicy Irlandii poza rywalizacją seniorów mężczyzn odbyły się także młodzieżowe mistrzostwa świata chłopców oraz dziewcząt. W tej drugiej grupie na starcie stanęły cztery Polki. Najlepiej z nich zaprezentowała się brązowa medalistka mistrzostw świata juniorów Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice). Reprezentantka Volvo Youth Sailing Team najpierw wpłynęła na metę trzydziesta druga, następnie była dziewiąta, a w trzecim wyścigu została złapana na falstarcie przy wywieszonej czarnej fladze i została sklasyfikowana na końcu stawki. W efekcie nasza młoda zawodniczka spadła z pozycji piętnastej na osiemnastą, na której zakończyła całą imprezę.

Trzydziesta szósta była ostatecznie zawodniczka klubu AZS UW Warszawa Julia Oleksiuk (miejsca 29., 7. i 43.), trzy pozycje dalej znalazła się jej klubowa koleżanka Natalia Stawiarska (miejsca 31., 50. i 39.), a czterdziesta pierwsza była reprezentująca TS Kuźnia Rybnik Katarzyna Harc (miejsca 54., 47. i 44.).

Tutaj zwyciężyła Australijka Zoe Thomson z Australii (miejsca 3., 11. i 9.) przed Norweżką Caroline Rosmo (miejsca 14., 10. i BFD-falstart przy czarnej fladze) oraz Louise Cerverą z Francji (miejsca 2., 1. i 5.).

Natomiast wśród chłopców nie startował żaden Polak. Tytuł wywalczył reprezentant Stanów Zjednoczonych Henry Marshall (miejsca 33., 18. i 2.). Pięć punktów za nim uplasował się Irlandczyk Ewan McMahon (miejsca 2., 10. i 32.), a trzecią pozycję zajął reprezentant Sigapuru Bernie Chin (miejsca 35., 13. i 5.).