Christian Hoffmann zamieszany w aferę dopingową?

Christian Hoffmann, były mistrz olimpijski w biegach narciarskich, jest zamieszany w aferę związaną z niedozwolonymi środkami dopingowymi, co oficjalnie potwierdziła Austriacka Agencja Antydopingowa. Zawodnik jest objęty m.in. śledztwem policyjnym.

W tym artykule dowiesz się o:

34-letni Christian Hoffmann nigdy nie został przyłapany na dopingu, choć pod koniec ubiegłego sezonu był o to podejrzewany i zawieszony na pięć dni z uwagi na zbyt wysoki poziom hemoglobiny we krwi. Ostatecznie zawodnikowi niczego nie udowodniono, jednak teraz sprawa powraca. W austriackiej telewizji publicznej oficjalnie przyznano, że Hoffmann jest objęty dwoma dochodzeniami, zarówno tym prowadzonym przez Austriacką Agencję Antydopingową, jak i drugim, policyjnym. Nie ogłoszono szczegółów całej sprawy oraz o co dokładnie podejrzewany jest narciarz. W grę wchodzić może zarówno stosowanie dopingu przez niego samego, jak i uczestnictwo w innej roli w aferze dopingowej, o której kilka lat temu było bardzo głośno nie tylko w Austrii.

Kulminacją były wydarzenia z igrzysk w Turynie, gdy austriaccy biathloniści nocą uciekali z Włoch w obawie przed aresztowaniem za stosowanie zakazanych środków. Obydwaj dostali dożywotnie kary wykluczenia z igrzysk, ponadto zawieszonych zostało kilkunastu trenerów i działaczy (większość kilka miesięcy temu została przywrócona do pracy). Wcześniej pierwsza austriacka afera miała miejsce już w 2002 roku w Salt Lake City. Niedawno w Austrii postanowiono więc ostatecznie rozliczyć się z przeszłością i wydać wojnę dopingowi. Jaka przyszłość czeka teraz Chstiana Hoffmanna – na razie nie wiadomo. Austriak wziął ostatecznie udział w sobotnim biegu na 15 kilometrów stylem dowolnym w Davos, choć początkowo wydawało się, że zabraknie go na starcie.

34-letni zawodnik na przełomie wieków był jedną z największych gwiazd biegów narciarskich. W 1998 roku na igrzyskach w Nagano zdobył brązowy medal na 50 kilometrów będąc jednym z bohaterów biegu, który wielu uznaje za jeden z najciekawszych w całej historii tej dyscypliny sportu. Rok później startując na ostatniej zmianie sztafety zapewnił Austrii złoty medal mistrzostw świata w Ramsau. Swój ostatni wielki sukces Hoffmann odniósł w Salt Lake City, gdzie zdobył złoty medal olimpijski na 30 kilometrów po ... dyskwalifikacji za doping wcześniejszego triumfatora Johana Muehlegga.