Svendsen i Kuzmina wygrali na Kamczatce, Nowakowska czternasta

Jak się okazuje, biathlon uprawiać można nawet w połowie kwietnia. Dobre warunki panują wciąż na Kamczatce, gdzie w bardzo silnej obsadzie odbywa się memoriał Witalija Fatianowa. W pierwszym dniu imprezy rywalizowano w sprintach, w których najlepsi okazali się Anastazja Kuzmina i Emil Hegle Svendsen. Czternaste miejsce zajęła Weronika Nowakowska.

Daniel Ludwiński

Memoriałowe zawody, które już po raz kolejny kończą biathlonowy sezon, w tym roku odbywają się rekordowo późno - zaplanowano je na szesnastego i siedemnastego kwietnia. Z zaproszenia organizatorów skorzystało naprawdę wielu czołowych zawodników, w związku z czym kolejność czołówki równie dobrze mogłaby wyglądać identycznie w zawodach Pucharu Świata.

W piątkowych sprintach triumfowali mistrzowie olimpijscy z Vancouver. Wśród pań mimo jednej karnej rundy najlepsza była Anastazja Kuzmina. Reprezentantka Słowacji biegła jednak szybko i o 3,5 sekundy pokonała bezbłędną na strzelnicy Olgę Zajcewą. Czołową trójkę uzupełniła kończąca karierę Kati Wilhelm. Na starcie nie zabrakło Weroniki Nowakowskiej. Jedyna Polka, która zdecydowała się na daleką wyprawę na Kamczatkę, wypadła nieźle i z dwiema karnymi rundami zajęła czternaste miejsce. Za jej plecami sklasyfikowano między innymi siostry Semerenko.

W gronie panów z wygranej cieszyć się mógł Emil Hegle Svendsen. Norweg, który w tym sezonie był zdecydowanie największą gwiazdą, biegł wprawdzie słabiej niż zwykle, lecz jako jedyny strzelał bezbłędnie i to dało mu wygraną. Znacznie szybszy od Svendsena była na trasie Christian De Lorenzi, jednak Włoch miał aż trzy karne rundy i był gorszy od zwycięzcy o ponad piętnaście sekund. Walka o miejsca na podium była niezwykle zacięta - De Lorenzi zaledwie o 0,3 sekundy pokonał Jakova Faka i Larsa Bergera. Chorwat i drugi z Norwegów zajęli trzecie miejsce ex aequo.

W sobotę zakończenie memoriału jak i całego sezonu 2009/2010 – biegi na dochodzenie.