Drugi konkurs XX Turnieju Beskidzkiego - Damian Żyła najlepszy na K45

Drugi konkurs XX Turnieju Beskidzkiego został rozegrany 20.06.2008 we Frenštácie pod Radhoštěm na Morawach. Zawodnicy rywalizowali na skoczniach K9, K20 oraz K45. W zawodach wystartowało 92 młodych zawodników i zawodniczek z Czech, Węgier oraz Polski. Zwycięzcy otrzymali medale oraz wyrzeźbione statuetki słowiańskiego boga Radogosta, którego pomnik znajduje się na górze Radhošť. Według legend i podań starosłowiańskich góra ta była miejscem kultu boga słońca, walki i zwycięstwa.

Monika Szandała

Dziewczęta rywalizowały w trzech kategoriach wiekowych. Podobnie jak w Nydku, w swoich kategoriach wiekowych zwyciężyły Zdena Pešatová oraz Natálie Dejmková. Wśród najmłodszych zawodniczek najlepsza okazała się Jana Mrákotová z klubu w Desnej.

Chłopcy rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych. Wśród zawodników urodzonych w roku 2001 oraz młodszych zwyciężył Marcel Matušínský, który oddał dwa równe 7-metrowe skoki. Czech reprezentujący TJ Sokol Kozlovice wyprzedził Mikuláša Slukę oraz Jakuba Šikolę. Na skoczni K9 rywalizowali także trochę starsi zawodnicy. Niewiele do podium zabrakło zwycięzcy z Nydku - Pawłowi Wąsek, który we Frenštácie zajął w swojej kategorii wiekowej 4. miejsce. Tuż za nim został sklasyfikowany Bartek Czyż, natomiast pierwszą dziesiątkę zamknął Tomek Pilch reprezentujący Wisłę Ustroniankę. Zwyciężył Ondřej Krpec przed Ladilsavem Bednářem i Matějem Hájkiem- młodszym bratem Antonina, który obecnie leczy kontuzję po wypadku samochodowym.

Grupa roczników 1997-1998 rywalizowała na skoczni K20. W konkursie wzięło udział 29 zawodników. Wśród nich, z przewagą prawie sześciu punktów, zwyciężył Lukáš Chrástka z SK Ještěd Liberec. Drugie miejsce zajął zwycięzca z Nydku- Krzysztof Kabot. Na najniższym stopniu podium stanął klubowy kolega Chrástki- Daniel Holub. Czołową dziesiątkę zamknęli Dawid Byrt oraz Filip Pałaszyński.

Najstarsi zawodnicy oddali swoje skoki na obiekcie K45. Na podium stanęło dwóch Polaków reprezentujących barwy klubu ŁKS Klimczok Bystra. Po skokach na 47,5 oraz 46 metrów zwyciężył Damian Żyła przed Jakubem Wolnym, trzeci był Robert Měch przed swoim kolegą z drużyny- Kristiánem Dluhošem. Tuż za nimi została sklasyfikowana kolejna dwójka Polaków- Łukasz Podżorski oraz Przemysław Kantyka. Niespodziewany zwycięzca konkursu w Nydku, Węgier Ákos Szylágyi z klubu Köszégi Sport Egyesüle, zajął tym razem 8. pozycję. Dopiero 11. miejsce zajął jeden z faworytów Michal Krpec z morawskiego klubu TJ Sokol Kozlovice. Krpec oddał skoki odległe na 46,5 i 46 metrów, dostał jednak niskie noty za styl z powodu upadków przy lądowaniu.

Na półmetku Turnieju w klasyfikacji generalnej wśród najmłodszych dwa pierwsze miejsca zajmują Paweł Wąsek i Bartek Czyż, natomiast w grupie 11 i 12-latków lideruje Krzysztof Kabot, który niestety nie weźmie udziału w kolejnym konkursie. W najstarszej kategorii wiekowej, wśród reprezentantów naszego kraju, najwyżej sklasyfikowany jest Przemek Kantyka, który zajmuje 5. pozycję.