XX Turniej Beskidzki - Bartek Czyż, Paweł Wąsek, Jakub Wolny i Damian Żyła na podium

Trzeci konkurs XX Turnieju Beskidzkiego został rozegrany na Morawach w miejscowości Rožnov pod Radhoštěm. W sobotę 21.06.2008 młodzi skoczkowie rywalizowani na skoczniach K15 i K35. Dyplomy i puchary rozdali skoczkom organizator zawodów František Vavruša i delegat techniczny, legenda czeskich skoków- Jiři Parma. Na starcie pojawiło się 68 zawodników i zawodniczek z Czech i Polski.

Monika Szandała

Wśród dziewcząt startujących na skoczni K15 najlepsza okazała się Kristýna Bílá z Desnej, która wyprzedziła Veronikę Ptáčkovą z SK Ještěd Liberec i Veronikę Pánkovą, skaczącą w barwach Ski Klubu Harrachov. W starszej grupie wiekowej zostały sklasyfikowane zaledwie dwie zawodniczki- Natálie Dejmková przed Karoliną Indráčkovą. Poza konkursem skakały także zawodniczki kadry Pavla Mikeski- Michaela Doleželová i Johana Špačková.

W kategorii najmłodszych chłopców najlepszy okazał się reprezentant klubu z Frenštátu- Filip Kellerman, który odniósł zdecydowane, 27-punktowe zwycięstwo nad Mikulášem Sluką. Grupę wiekową 1999-2000 zdominowali biało-czerwoni. Wygrał Bartek Czyż przed Pawłem Wąskiem. Trzeci był najlepszy Wśród zawodników gospodarzy Matěj Hájek ze Ski Klubu Harrachov. Tuż za nim zostali sklasyfikowani kolejni Polacy- Łukasz Stawowy oraz Tomasz Pilch.

Pozostali zawodnicy rywalizowali na obiekcie K35. Wśród młodszych zawodników zwyciężył Marek Štěpnička reprezentujący klub z Desnej. Zaledwie pół punkta stracił do niego Lukáš Chrástka z SK Ještěd Liberec. Kolejny skoczek tego konkursu, Damián Lasota, stracił do zwycięzcy aż 15,9 pkt. Najwyżej sklasyfikowanym polskim zawodnikiem został Jakub Jurosz, reprezentant klubu z Wisły. W konkursie zabrakło lidera klasyfikacji generalnej Turnieju Beskidzkiego- Krzysztofa Kabota, który stracił szansę na wygranie całego cyklu.

W najstarszej grupie wiekowej (1995-1996), zdecydowane zwycięstwo odniósł triumfator konkursu we Frenštácie pod Radhoštěm- Damian Żyła. Zawodnik klubu ŁKS Klimczok Bystra wyprzedził Michala Krpca, a także swojego klubowego kolegę- Jakub Wolnego. Warto odnotować dobrą postawę polskich zawodników, w czołowej dziesiątce znalazło się aż czterech reprezentantów naszego kraju. Podobnie jak Kabot, Żyła nie ma szans na wygranie całego Turnieju, ponieważ nie wziął udziału w konkursie w Nydku, przez co stracił sporo punktów.

Ostatnie zawody z cyklu Turnieju Beskidzkiego odbędą się w Kozlovicach.