Zwycięstwo Simona Ammanna w Lahti, Kamil Stoch dziewiąty

Zdjęcie okładkowe artykułu:

Kamil Stoch był najlepszym z reprezentantów Polski w konkursie na dużej skoczni w Lahti. Niedzielne zawody 23-letni zawodnik z Zębu zakończył na dziewiątym miejscu, sześć lokat przed Adamem Małyszem. Wygrał Szwajcar Simon Ammann, który prowadził już po pierwszej serii.

W tym artykule dowiesz się o:

Zwycięstwo w Lahti to już dwudziesty taki sukces w karierze Simona Ammanna reprezentanta Szwajcarii, a drugi w tej fińskiej miejscowości - poprzednio triumfował tam przed rokiem. W niedzielę Ammann na czele plasował się już dzięki świetnej pierwszej próbie, gdy uzyskał 128,5 metra. W drugiej kolejce bardzo wysoko poprzeczkę zawiesił mu Andreas Kofler, który skoczył 132 metry, co było najlepszym wynikiem całej serii. Ammann nie zdołał odpowiedzieć równie dalekim skokiem, jednak odległość 129,5 metra i tak wystarczyła mu do zwycięstwa - Austriak stracił nieco punktów z uwagi na korzystny wiatr, otrzymał ponadto niższe noty od sędziów. Ostatecznie Ammann uzyskał notę lepszą o 4,5 punktu od Koflera.

Na trzecim stopniu podium stanął Severin Freund, który w drugiej kolejce skoczył 130 metrów i utrzymał lokatę zajmowaną już po pierwszej serii. Czwarte miejsce zajął Anders Bardal, a piąte Thomas Morgenstern, zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Na trzecią lokatę w tej klasyfikacji awansował wspomniany Kofler, który wykorzystał słabszy występ Adama Małysza.

-> Zobacz klasyfikację generalną Pucharu Świata

Nasz reprezentant znakomicie skakał w sobotę w konkursie drużynowym, jednak w niedzielę indywidualnie zaprezentował się już gorzej. Po pierwszej serii Małysz zajmował dwunastą lokatę, w drugiej poprawił się o dwa metry, jednak rywale skakali jeszcze dalej i skończyło się na piętnastym miejscu naszego skoczka.

W Lahti lepiej zaprezentował się za to Kamil Stoch. Na półmetku zawodów był jedenasty, w finałowej serii zdołał skoczyć o pięć metrów dalej i dzięki temu uplasował się ostatecznie na dziewiątym miejscu. To kolejny bardzo dobry występ Stocha w tym sezonie. Punkty Pucharu Świata w Finlandii zdobył jeszcze Piotr Żyła, który był dwudziesty ósmy. Tomasz Byrt, czwarty z naszych reprezentantów, zakończył udział w zawodach w Lahti na pierwszej serii, w której był czterdziesty drugi.