Ostatnie zwycięstwo Janne Ahonena

Choć oficjalnie zakończył już karierę, raz jeszcze pokazał jak wielkim jest sportowcem. Janne Ahonen, bo o nim mowa, zdeklasował konkurencję i na skoczni w Kuusamo po raz ostatni wywalczył tytuł mistrza Finlandii. Wybitny skoczek odchodzi na sportową emeryturę w glorii chwały.

Daniel Ludwiński

Końcówka sezonu w większości państw wykorzystywana jest na przeprowadzenie krajowego championatu i nie inaczej jest w Finlandii. Podobnie jak w listopadzie w Kuusamo zorganizowany został prawdziwy festiwal narciarski, gdyż oprócz skoczków o medale zawalczą także biegacze. Skocznia Ruka zawsze kojarzyła się jednak z problemami z wiatrem i nie inaczej było w sobotę, gdy silne podmuchy uniemożliwiły skakanie. Na szczęście dzień wcześniej rozegrano już jeden konkurs i organizatorzy postanowili uznać jego wyniki za rezultaty mistrzostw kraju.

W piątkowy wieczór rywalizację przeprowadzono przy sztucznym świetle, a nieliczna (pomimo niezłej pogody i bezchmurnego nieba) publiczność miała okazję uczestniczyć w historycznym wydarzeniu - pożegnaniu mistrza z zawodowym skakaniem. Janne Ahonen w obydwu seriach uzyskał zdecydowanie najlepsze odległości i zasłużenie zwyciężył. 132 i 138 metrów - oto rezultaty, które dały łączną notę 287,5 punktu. Jedynym skoczkiem, który próbował nawiązać walkę z Ahonenem był Janne Happonen, który był słabszy od swojego imiennika o 13,5 punktu. Dwójkę tą od reszty skoczków dzieliła już prawdziwa przepaść ? wystarczy dodać, że brązowy medalista Matti Hautamaeki przegrał ze zwycięzcą aż o 53,9 punktu!

Mistrzostwa Finlandii były ostatnim konkursem nie tylko dla Ahonena. Z nartami rozstać się zdecydował także Jussi Hautamaeki, który w swych pożegnalnych zawodach zajął dobre czwarte miejsce.

W niedzielę w Kuusamo rozegrane zostaną maratony narciarskie - kobiety pobiegną na 30, a mężczyźni na 50 kilometrów.