Rozmowy zakazane - czyli kto z kim może rozmawiać o kontraktach?

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Dużo zamieszania w ostatnim czasie wywołuje temat zakazu rozmów z zawodnikami przed upływem dozwolonego terminu. Jak się okazuje, najwięcej problemów stwarza właśnie określenie terminu, w którym można rozmawiać z zawodnikami.

- Niestety nie możemy udzielić żadnej informacji, bo rozmowy z zawodnikami są jeszcze zabronione - tak najczęściej brzmi odpowiedź prezesów, którzy pytani są o potwierdzenie zainteresowania danym zawodnikiem. Czy posiadają należytą wiedzę na temat możliwości prowadzenia rozmów? Wydaje się, że nie. Regulamin przynależności klubowej w rozdziale 5 jasno definiuje tak zwane Kontrakty zakazane. Artykuł 221 Regulaminu przynależności klubowej stanowi:

1. W okresie od daty podpisania kontraktu do daty ostatniej imprezy kalendarzowej w danym sezonie, objętej podpisanym kontraktem będącym podstawą ustalenia przynależności klubowej zawodnika, zabronione jest:

a) prowadzenie rozmów z zawodnikiem w przedmiocie zmiany barw klubowych przez działacza innego klubu lub osoby z nim powiązane,

b) składanie zawodnikowi przez działaczy innych klubów lub osoby z nimi powiązane ustnych lub pisemnych propozycji, ofert, listów intencyjnych dotyczących zmiany barw klubowych, zatrudnienia, warunków kontraktu zawodnika, jak również prowadzenie rozmów w tym przedmiocie; powyższy zakaz dotyczy również zawodnika,

c) podpisywanie i zawieranie jakichkolwiek listów intencyjnych, porozumień i umów pomiędzy klubem a zawodnikiem, za wyjątkiem przedłużenia kontraktu zawodnika z klubem macierzystym.

2. Klub macierzysty zawodnika może wydać zgodę na prowadzenie przez zawodnika rozmów handlowych o kontrakcie z innym klubem w okresie ustalonej przynależności klubowej; zgoda taka powinna być wyrażona na piśmie pod rygorem nieważności.

Z przepisu tego jasno wynika, że rozmowy z zawodnikiem X można rozpocząć zaraz po zakończeniu ostatniej imprezy, w której reprezentował dany klub. W większości zawodników przepis ten dotyczy rozgrywek ligowych. Tak więc na przykład po pierwszej rundzie play off, można było rozmawiać z zawodnikami Unii Leszno i Stali Gorzów, bo zawodnicy tych drużyn zakończyli już swoje spotkania ligowe objęte kontraktami.

Prezesi powołują się zapewne na przepisy dotyczące zgłoszenia zawodników do rozgrywek. Ten sam Regulamin przynależności klubowej stanowi, że przynależność klubowa zawodnika, ustalana jest na podstawie zgłoszenia. A w myśl artykułu 213 punkt 1 Regulaminu przynależności klubowej zgłoszenia można dokonać w terminie 1 grudnia - 31 stycznia.

Problem polega na tym, że termin 1 grudnia - 31 stycznia dotyczy jedynie możliwości podpisywania w tym czasie kontraktów i zgłoszenia zawodników do rozgrywek. Samo prowadzenie rozmów może nastąpić znacznie wcześniej. Czyżby prezesi o tym nie wiedzieli? Wszystko na to wskazuje, że tak. Problem polega jednak na tym, że mimo iż w roku ubiegłym problem ten również się pojawiał, nie dokonano jasnej interpretacji przepisów dotyczących możliwości prowadzenia rozmów z zawodnikami.

Źródło artykułu: