Analiza SportoweFakty.pl: Sprawa 23 państw, międzynarodowy żużel w 2012 roku

Na pytanie w jakich państwach istnieje żużel, wielu kibiców jednym tchem nie potrafiłoby wymienić ponad dziesięciu krajów. Na szczęście jest ich więcej, chociaż sytuacja speedwaya w bardziej egzotycznych państwach jest dużo trudniejsza.

Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski

W Polsce wszyscy dokładnie wiedzą, że speedway istnieje w takich krajach jak Szwecja, Anglia, Australia, Dania, Czechy, Niemcy, Rosja, Łotwa, Ukraina. Na szczęście żużel uprawiany jest w o wiele większej liczbie państw, chociaż zawodnicy z nie wszystkich reprezentacji występują w międzynarodowych rozgrywkach.

Do Drużynowego Pucharu Świata w 2012 roku zgłosiło się piętnaście reprezentacji i nie ma co ukrywać, są to - przynajmniej teoretycznie - najsilniejsze żużlowo kraje. Poza wyżej wymienionymi, o miano najlepszego żużlowego narodu walczyć będą zawodnicy z USA, Francji, Włoch, Słowenii i Finlandii. W tych państwach speedway jest na różnym poziomie i zawody na czarnym torze odbywają się w różny sposób. W USA przede wszystkim stawiają na turnieje indywidualne, na których startują niestety z roku na rok coraz starsi zawodnicy. Jest mało młodzieży, z której niewielu wyjeżdża do Anglii aby zrobić kariery. Żużel rozgrywany jest tam bardziej w formie objazdowego cyrku, niż profesjonalnego sportu. Sukcesem Francji jest natomiast sam występ w eliminacjach do Drużynowego Pucharu Świata w klasycznym żużlu. Tam kadra od lat opiera się na braciach Tresarrieu, jednak co roku kilku młodych Francuzów stara się powalczyć o przepustkę do sławy. Popularniejsze są jednak inne odmiany żużla, gdzie Francuzi osiągają niezłe wyniki. Słoweńcy, Finowie i Włosi mają po kilka klubów, które organizują zawody i umożliwiają jazdę młodym żużlowcom, jednak siła speedwaya w tych krajach opiera się na jednostkach, które wyjeżdżają z kraju aby spróbować swojej szansy i próbują zrobić karierę.

W Drużynowych Mistrzostwach Świata Juniorów pojedzie 12 reprezentacji, z czego 10 europejskich - Czechy, Anglia, Słowenia, Dania, Niemcy, Ukraina, Rosja, Polska, Finlandia i Szwecja, a ponadto USA i Australia. Drużynowe Mistrzostwa Europy do lat 19, to w 2012 roku Czechy, Anglia, Słowenia, Dania, Niemcy, Ukraina, Rosja, Polska i Szwecja, więc również nie ma niestety żadnych niespodzianek.

Reprezentanci kolejnych państw startować będą w eliminacjach do indywidualnych tytułów. O awans do Grand Prix bić się będą przedstawiciele aż 22 państw! Poza wyżej wymienionymi, dochodzą Belgia, Holandia, Węgry, Chorwacja, Austria, Słowacja i Argentyna. W dwóch pierwszych państwach, podobnie jak we Francji najbardziej popularne są inne odmiany żużla i tylko nieliczni decydują się na klasyczny speedway. W czterech kolejnych krajach (Węgry, Chorwacja, Austria i Słowacja) jest niewiele torów żużlowych i często reprezentanci tych państw ścigają się między sobą, aby mieć więcej jazdy. W Argentynie natomiast największy problem jest z logistyką. Tam do Europy, a tym samym do innych zawodników i do części żużlowych jest bardzo daleko, ale na szczęście Ameryka Południowa jest łakomym kąskiem do wyjazdu na zimę dla coraz większej liczby europejczyków i dzięki temu rozgrywane tam są rozbudowane rozgrywki o Indywidualne Mistrzostwo Argentyny.

W eliminacjach do Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów mamy przedstawicieli 21 państw, w tym jednego reprezentanta Nowej Zelandii, która w tym sezonie po raz pierwszy od niepamiętnych czasów gościć będzie najlepszych żużlowców świata podczas rundy Grand Prix. W Indywidualnych Mistrzostwach Europy wystartują zawodnicy z 17 państw, a w Indywidualnych Mistrzostwach Europy Juniorów - z 18 państw. Ostatnimi rozgrywkami międzynarodowymi na klasycznym żużlu są Mistrzostwa Europy Par z 14 reprezentacjami.

W porównaniu do ubiegłych lat, kilka federacji żużlowych nie zgłosiło do międzynarodowej rywalizacji żadnych zawodników. Nie zajmowali oni co prawda wysokich miejsc w kwalifikacjach i odpadali zazwyczaj najszybciej jak się dało, jednak ich występy w międzynarodowym gronie pokazywały, że coś w żużlu w tych państwach się dzieje. Nie ma na przykład nikogo z Norwegii (w ubiegłym roku starty w eliminacjach do Grand Prix), brakuje także Rumunów (aż czterech startowało w eliminacjach Indywidualnych Mistrzostw Europy). We wcześniejszych latach reprezentantów do boju na światowych torach wystawiały też takie kraje jak Kanada i Bułgaria.

To wcale nie oznacza, że żużel nie istnieje, bądź w ostatnich latach nie istniał w innych państwach. Swoje rozgrywki mają między innymi żużlowcy z RPA, w Indywidualnych Mistrzostwach Argentyny wystąpił Urugwajczyk, a pierwsze zawody po latach rozegrano w ostatnim czasie w Estonii.

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×