Tarnów po raz piąty gospodarzem finału MIMP

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

7 września na torze w Tarnowie odbędzie się finał Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski. Będzie to piąta w historii impreza tej rangi rozegrana w Jaskółczym Gnieździe.

W tym artykule dowiesz się o:

Po raz pierwszy finałowe zawody Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski na tarnowskim torze rozegrane zostały w 1974 roku. Wówczas na najwyższym stopniu podium stanął Jerzy Rembas, dla którego był to jeden z pierwszych sukcesów w karierze. Cztery lata później zawodnik ten zajął 5. miejsce w rozegranym na legendarnym stadionie Wembley finale Indywidualnych Mistrzostw Świata i tym samym na stałe zapisał się w historii polskiego sportu żużlowego. Wynik ten jest największym osiągnięciem Polaka na londyńskim obiekcie. Oprócz zawodnika Stali Gorzów na podium pierwszego tarnowskiego finału juniorskiego czempionatu stanęli Franciszek Stach i Ryszard Fabiszewski.

Kolejny finał MIMP w Tarnowie rozegrano w 1984 roku. Tym razem triumfował Wojciech Załuski. Reprezentant opolskiego Kolejarza w dodatkowym biegu decydującym o pierwszym miejscu pokonał Adama Pawliczka. Załuski pięć lat później sięgnął po złoto IMP, a w latach dziewięćdziesiątych trzykrotnie w barwach wrocławskiego klubu wywalczył Drużynowe Mistrzostwo Polski. Na podium tych zawodów stanął również Piotr Tomaszewski z Zielonej Góry.

Na początku lat dziewięćdziesiątych Unia Tarnów słynęła ze szkolenia młodzieży. W latach 1991 i 1993 młode Jaskółki sięgały po Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwo Polski, a w nagrodę za te sukcesy finał MIMP organizowany był na obiekcie przy ulicy Zbylitowskiej w Tarnowie. W sezonie 1992 najlepszym młodzieżowcem w kraju został Tomasz Gollob, który wygrał z kompletem punktów. Oprócz wychowanka bydgoskiej Polonii na podium stanęli Robert Sawina i Andrzej Zarzecki.

Z kolei w finale rozegranym w roku 1994 najlepszy okazał się reprezentant miejscowej Unii - Grzegorz Rempała, który w czasie swojej kariery dwukrotnie startował w finałach Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów, a ze swoim macierzystym klubem w latach 2004-2005 sięgał po Drużynowe Mistrzostwo Polski. Na drugim miejscu zawody zakończył Mirosław Cierniak, a trzeci był Rafał Dobrucki.

Tarnowski tor jest zatem szczęśliwy dla triumfatorów Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski. Ze swoimi drużynami zdobywali oni medale Drużynowych Mistrzostw Polski, a w czasie swojej kariery byli czołowymi jeźdźcami w kraju. Czy w ich ślady pójdzie najlepszy zawodnik sobotniego finału?

Źródło artykułu: