Sprzęgło na wagę zwycięstwa - II runda MDMP w Częstochowie (relacja)

Zwycięstwem juniorów KS Toruń zakończyła się II runda MDMP w Częstochowie. W stawce nie liczyli się gospodarze, którzy od trzeciego biegu musieli sobie radzić bez Oskara Polisa.

Łukasz Witczyk
W poprzednich rundach MDMP w składzie KS Toruń głównie znajdowali się juniorzy, którzy stawiają dopiero swoje pierwsze kroki na żużlowych torach. W Częstochowie wystąpili Paweł Przedpełski oraz jego starszy brat Łukasz, który skorzystał z nowinki regulaminowej, która zezwala na start zawodnika do 23 lat. Duet ten łącznie zdobył 17 punktów i poprowadził swój zespół do triumfu, lecz nie przyszedł on Aniołom łatwo.
Od początku zawodów skuteczną jazdą imponowali żużlowcy MRGARDEN GKM Grudziądz. Niemal poza zasięgiem rywali był Hubert Łęgowik, który cztery swoje biegi zwyciężył z dużą przewagą, a w jedenastym wyścigu ustanowił nowy rekord toru, który obecnie wynosi 65,05 sek. Z dobrej strony pokazali się również Mike Trzensiok (12 punktów) i Mikołaj Curyło (11 "oczek"), a dwa punkty do dorobku drużyny dorzucił Mateusz Danielewicz.

Torunianie przez całe zawody ambitnie gonili rywali, a sztab szkoleniowy Aniołów pięciokrotnie na tor desygnował Oskara Fajfera. Ten był blisko zdobycia kompletu punktów, lecz w pierwszym swoim biegu pokonał go Łęgowik, a w drugim wychowanek gnieźnieńskiego Startu na ostatnim łuku zanotował defekt na prowadzeniu. W trzech pozostałych wyścigach Fajfer był bezbłędny i między innymi dzięki jego skutecznej jeździe Anioły przed ostatnim biegiem miały dwa punkty przewagi nad MRGARDEN GKM Grudziądz.

Po dwudziestym biegu, w którym jako pierwszy do mety dojechał Łęgowik (14 punktów w zawodach), a trzeci linię mety minął Paweł Przedpełski, obie drużyny z województwa kujawsko-pomorskiego miały na swoim koncie po 39 punktów. Zgodnie z regulaminem MDMP, o losach zwycięstwa zadecydował bieg dodatkowy. Jednak w nim emocje zakończyły się jeszcze przed zwolnieniem maszyny startowej.

Taśmy dotknął "Łęgi" i jasne stało się, że to KS Toruń zwyciężył w częstochowskiej rundzie MDMP. - Mówiłem trenerowi przed biegiem, że mam problemy ze sprzęgłem, starałem się utrzymać motocykl, chciałem się też wstrzelić w taśmę, ale nie udało się - mówił po zawodach nowy rekordzista toru w Częstochowie.

Trzecią lokatę zajęli żużlowcy Orła Łódź, dla których był to pierwszy start w obecnej edycji MDMP. W łódzkim klubie gościnnie wystartował Ernest Koza, który wywalczył 11 punktów. 10 "oczek" dorzucił Sebastian Niedźwiedź, a 9 Szymon Grobelski. Tłem dla rywali byli gospodarze. Żużlowcy Włókniarz Częstochowa zdobyli tylko 11 punktów, ale szansę na skuteczną walkę z rywalami stracili już po trzecim wyścigu.

W nim na wejściu w pierwszy łuk doszło do ostrej walki pomiędzy Pawłem Przedpełskim i Oskarem Polisem, której prowodyrem był startujący z pola A częstochowianin. Polis odepchnął rywala nogą i obaj zawodnicy upadli na tor, a na domiar złego szans na ich minięcie nie miał Koza. Na szczęście żadnemu z zawodników nic się nie stało, ale dla Polisa był to koniec startów. Sędzia Maciej Spychała postanowił wykluczyć go do końca zawodów za niesportowe zachowanie.