Eko-Dir Włókniarz - Speedway Wanda: Godzinna przerwa i pewny triumf Lwów

Eko-Dir Włókniarz Częstochowa pokonał Speedway Wandę Instal Kraków 51:39. Po czwartym biegu, z powodu opadów deszczu, mecz został przerwany na ponad godzinę. Zawody udało się jednak kontynuować. Liderem triumfatorów był Tomas Jonasson.

Krzysztof Wesoły
WP SportoweFakty / Michał Szmyd

Już na niespełna dwie godziny przed rozpoczęciem meczu nad Częstochową zaczęły zbierać się chmury. Niestety tuż przed pierwszym wyścigiem zaczął z nich kropić delikatny deszcz. Wydawało się więc, że pogodowe fatum dla ligowego żużla w Polsce będzie miało swój dalszy ciąg. Zawodnikom w Częstochowie udało się odjechać tylko pierwszą serię startów, po czym rozpadało się na dobre i sędzia, Tomasz Proszowski, był zmuszony przerwać mecz.

Po ponad godzinnej przerwie, podczas której najpierw czekano aż tor przeschnie, a później rozpoczęto prace traktorem, zawody mogły zostać wznowione. Do tej pory zdecydowaną przewagę mieli zawodnicy Eko-Dir Włókniarza, którzy prowadzili różnicą sześciu punktów. Na taki przebieg błyskawicznie zareagował sztab szkoleniowy Speedway Wandy Instal, który jeszcze przed przerwaniem meczu zgłosił zmianę taktyczną. Słabego Zbigniewa Sucheckiego zastąpił Grzegorz Walasek i był to idealny manewr, bo piąty wyścig krakowianie rozegrali podwójnie na swoją korzyść. Częstochowianie mogli nieco zadrżeć, bo często zdarza się, że po opadach gospodarze tracą atut własnego toru.

Później okazało się jednak, że był to jedynie wypadek przy pracy. Szczególnie dobrą robotę wykonywała para Nicolai Klindt - Tomas H. Jonasson, która w drugiej i trzeciej serii startów powiększyła przewagę Włókniarza o osiem punktów i po dziesiątym biegu gospodarze prowadzili już 35:25. W drużynie Speedway Wandy Instal loty zdecydowanie obniżyli Mateusz Szczepaniak i Patrick Hougaard, co było widoczne gołym okiem. Wcześniej jedni z głównych bohaterów tego meczu, w kolejnych seriach prezentowali się dość bezbarwnie. Osamotniony Walasek nie był zaś w stanie skutecznie walczyć z szybkimi Lwami, choć robił co mógł. Szansy na przełamanie szukał Edward Mazur, który w dziewiątym biegu stoczył rewelacyjny bój z parą Włókniarza, ale ostatecznie przez jeden błąd na początku czwartego okrążenia został zdystansowany przez gospodarzy.

Ciąg dalszy dominacji Włókniarza miał miejsce w ostatniej przed biegami nominowanymi serii startów. Częstochowianie nie mieli litości dla krakowian. Nawet w trzynastej odsłonie, gdy wydawało się, że to para Speedway Wandy Instal wysunie się na podwójne prowadzenie, Jonasson pojechał bardzo szeroko i w znany tylko sobie sposób, pod samą bandą, przejechał obok Walaska i Hougaarda. Włókniarz prowadził już 47:31. W biegach nominowanych nie było oczywiście niespodzianki, ale w jeździe gospodarzy widać było rozprężenie i goście odrobili cztery punkty.