Wzrost może być problemem. Czy wysocy żużlowcy mają gorzej?

Wiele osób ze środowiska żużlowego twierdzi, że wysocy żużlowcy są bardziej podatni na poważne urazy. Patrick Hougaard, jeden z najwyższych zawodników, nie zgadza się z tą teorią, ale przyznaje, że wzrost nie jest w żużlu zaletą.

Mateusz Kędzierski
Mateusz Kędzierski
Patrick Hougaard WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Patrick Hougaard

Wielu wysokich zawodników przedwcześnie kończyło kariery sportowe ze względu na poważne kontuzje, głównie urazy kręgosłupa. Tak było między innymi w przypadku Rafała Dobruckiego. Czy rzeczywiście wyżsi w speedwayu mają gorzej?

- Nie wiem, bo nigdy nie byłem mały! Wydaje mi się, że wyżsi żużlowcy mogą mieć czasami gorzej, ponieważ więcej ważą. Kiedy zmieniamy sylwetkę podczas jazdy, spora część naszej masy ciała także się przesuwa. Wiąże się to z dociążeniem motocykla. To wszystko można porównać do kolarstwa. Niżsi kolarze lepiej radzą sobie pod górę, a wyżsi są zazwyczaj lepsi gdy jest płasko - tłumaczy Patrick Hougaard. - Wydaje mi się, że podobnie jest w speedwayu. W tym sporcie trzeba mieć odpowiednią moc w silniku. Uważam, że bycie wysokim nie jest zaletą do uprawiania żużla. Ja taki już jestem i nie mogę tego zmienić. Nie pozostaje mi jednak nic innego, jak tylko cały czas próbować wykorzystywać swój wzrost i skutecznie jeździć - dodaje 27-latek.

Rafał Dobrucki zgadza się z opinią, że wysocy żużlowcy są bardziej narażeni na kontuzje. - Łatwiej jest złamać dłuższą kość niż krótszą. Oprócz tego, że jest to jednak indywidualna sprawa, to są jednak prawa fizyki i ich się nie oszuka. W jednym nieszczęśliwym karambolu złamałem rękę, nogę i obojczyk - przyznaje trener młodzieżowej reprezentacji Polski.

Niezwykle ważna w obecnym żużlu stała się masa ciała zawodników. Stosunkowo lekkie i profesjonalnie przygotowane motocykle już są. Gdzie zatem można poszukać zbędnych kilogramów? Odpowiedź jest jedna - u zawodników. Szybkie chudnięcie w krótkim czasie to powszechne zjawisko wśród żużlowców. Ich sylwetki coraz bardziej zbliżone są do sylwetek skoczków narciarskich. Zawodnicy często korzystają z odpowiednich diet i dbają o to, by ich masa ciała była stabilna oraz jak najniższa w trakcie sezonu. Często, jak tłumaczy Rafał Dobrucki, kosztem tzw. gorsetu mięśniowego, który jest naturalną, bezpośrednią ochroną dla zawodnika. - Kilkanaście lat temu i wcześniej nie miało to większego wpływu. Zresztą można sobie porównać sylwetki zawodników sprzed 20 lat i teraz. Sprzęt, przede wszystkim tłumiki, i technika jazdy wymusiły często radykalne rozwiązania. W przeciągu ostatnich pięciu lat każdy żużlowiec zrzucił wagę, a niektórzy nawet blisko 10 kilogramów. W niektórych przypadkach ryzyko anoreksji staje się całkiem realne - alarmuje Dobrucki.

A jakie są najlepsze warunki fizyczne do uprawiania żużla w dzisiejszych czasach? - Najlepszy byłby chudy dżokej! A mówiąc poważnie, wszystko powinno być odpowiednio i indywidualnie wyważone. Ciężko połączyć niską masę ciała z mocnym gorsetem mięśniowym, ale właśnie takie warunki byłyby najlepsze dla żużlowca - kończy Dobrucki.

Black-Sport.COM - gra żużlowa która została stworzona w oparciu o duże doświadczenie w tematyce żużlowej. Do głównych zadań gracza należy przede wszystkim prowadzenie własnego zespołu żużlowego. Główną zaletą gry jest rywalizacja z innymi użytkownikami, a nie zabawa przeciwko tzw. „komputerowi”. Jeżeli kochasz żużel, lubisz rywalizację oraz zawsze marzyłeś/aś wcielić się w postać menedżera drużyny żużlowej to ta gra jest dla Ciebie!

Mateusz Kędzierski

ZOBACZ WIDEO Tomasz Gollob znów z nagrodą za wyścig sezonu: "Sam się dziwię, jak ja to robię"


KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>
Czy uważasz, że wysocy zawodnicy mają w żużlu ciężej?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×