GTM Start Gniezno przedstawił własną wizję rozgrywek. Mecze ligowe w soboty?

GTM Start Gniezno zadeklarował chęć przystąpienia do przyszłorocznych zmagań ligowych i aktualnie się do nich przygotowuje. 26 października gnieźnianie oraz inne zainteresowane ośrodki poznają ważne ustalenia dotyczące rozgrywek.

Mateusz Domański
Mateusz Domański
Banner GTM Start Gniezno WP SportoweFakty / Tomasz Kordys / Na zdjęciu: Banner GTM Start Gniezno
Przypomnijmy, że właśnie 26 października odbędzie się spotkanie przedstawicieli poszczególnych klubów z władzami polskiego speedwaya. - To spotkanie da nam odpowiedź na najważniejsze pytania. Ustalona zostanie między innymi liczba zawodników w zespole, ilu obcokrajowców będzie mogło wystąpić w barwach drużyny w jednym spotkaniu. Poznamy także tabelę biegów, według której rozgrywane będą ligowe mecze na drugoligowym froncie w przyszłym roku - zdradził Rafael Wojciechowski, menadżer sportowy GTM Startu Gniezno.

Strona gnieźnieńska w piśmie przesłanym do Głównej Komisji Sportu Żużlowego przedstawiła swoją propozycję kształtu rozgrywek w dwóch wariantach - pierwszym - przy założeniu, że w DM II ligi wystąpi minimum sześć zespołów oraz drugim - do DM II ligi zgłasza się mniej niż sześć ekip - inny niż do tej pory kształt DM I ligi.

- Zaproponowaliśmy, aby w pierwszym ze wspomnianych wariantów zespół składał się z sześciu zawodników oraz jednego rezerwowego (nieobowiązkowo). Co istotne, minimum czterech zawodników to Polacy. Jesteśmy za dwójką obcokrajowców w drużynie. Mecze miałyby odbywać się w soboty. Niedziela to termin rezerwowy - przekazał Piotr Mikołajczak, dyrektor klubu z pierwszej stolicy Polski.

Gnieźnianie chcą, aby w zespole znajdowało się dwóch juniorów. Ponadto pochwalają instytucję "gościa". - Dwóch spośród sześciu zawodników to młodzieżowcy, posiadający licencje sportowe "Ż". Pozycję rezerwowego przewidzieliśmy dla zawodnika krajowego. Tutaj naszym zdaniem limit wieku to 22 lata. Według naszej myśli gościem mógłby być zawodnik krajowy - junior lub senior niebiorący udziału w rozgrywkach GP oraz SEC i niebędący członkiem reprezentacji Polski. Gościem może być tylko jeden i ten sam zawodnik podczas całego sezonu - dodał działacz.

- Nieco inaczej prezentuje się druga propozycja, gdyby w II lidze miało startować mniej niż sześć zespołów. Tutaj strona gnieźnieńska proponuje podział I ligi na dwie grupy według kryterium regionalnego. Runda zasadnicza rozgrywek miałaby odbywać się w grupie systemem każdy z każdym (mecz i rewanż), zaś finałowa z udziałem czterech najlepszych ekip z grupy pierwszej i drugiej. Mecze miałyby się odbywać według schematu 1A-4B, 2A-3B, 3A-2B, 4A-1B. Zwycięzcy spotykają się w półfinałach (dwumecz). Rozgrywki zakończyłby finał - także dwumecz - zwycięzca uzyskuje bezpośredni awans, a pokonany rywalizuje w barażu z siódmą ekipą Ekstraligi sezonu 2017. Składy i zasady meczowego według zasad obowiązujących w sezonie 2016 - podsumował Mikołajczak.

Okienko transferowe rozpoczyna się 1 listopada. W związku z tym na razie skład czerwono-czarnych pozostaje owiany tajemnicą. Ważny kontrakt z klubem z Grodu Lecha posiada jedynie Kevin Fajfer. W kuluarach mówi się, że w przyszłym roku gnieźnieńskich barw bronić mają między innymi Krzysztof Jabłoński, Mirosław Jabłoński czy Adrian Gała.

ZOBACZ WIDEO Emil Sajfutdinow gotowy na powrót do SGP. Chce wjechać na szczyt


KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>
Kiedy powinny odbywać się mecze II ligi?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×