Utalentowany Rosjanin z kontraktem w Wybrzeżu

Jeden z najbardziej utalentowanych żużlowców z Rosji, Arsłan Fajzulin został zawodnikiem Renault Zdunek Wybrzeża Gdańsk. Młody zawodnik podpisał umowę bez ustalonych warunków finansowych.

Michał Gałęzewski
Arsłan Fajzulin WP SportoweFakty / Oliwer Kubus / Na zdjęciu: Arsłan Fajzulin

Arsłan Fajzulin, podobnie jak jeżdżący już dziesiąty rok w barwach Wybrzeża Gdańsk Renat Gafurow pochodzi z Baszkirii i wychował się na torze w Oktabirskim. Młody zawodnik, urodzony 28 lutego 1999 roku na żużlu jeździ od dziesiątego roku życia. Już w wieku 12 lat ścigał się poza granicami kraju, szlifując swój talent m.in. w Niemczech, Francji, czy Chorwacji.

Obecnie młody żużlowiec wchodzi w dorosły speedway. Największe sukcesy odnosił jednak w zawodach w niższej kategorii. W Pucharze Europy w klasie 250 cc zajął trzecie miejsce. Co ciekawe czternasty w tych zawodach był Karol Żupiński, który ma zdawać licencję w barwach Wybrzeża. Na torze w Guestrow Fajzulin zajął natomiast czwarte miejsce w finale Speedway Youth World Cup, przegrywając jedynie z dwoma Australijczykami i Duńczykiem.

Również w klasycznym żużlu ma on na swoim koncie pierwsze sukcesy. W ubiegłym sezonie awansował też do finału Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów i był brązowym medalistą Indywidualnych Mistrzostw Rosji do lat 19, tracąc do złotego medalu zaledwie punkt.

Rosjanin ma już też na swoim koncie debiut w Nice PLŻ. W minionym sezonie był zawodnikiem Kolejarza Opole. W pięciu biegach zdobył trzy punkty i nie dostał więcej szans w opolskim zespole. W Renault Zdunek Wybrzeżu nie ma on wielkich szans na starty, gdyż ekipa prowadzona przez Mirosława Kowalika ma już w swoim składzie siedmiu seniorów, którzy są od niego dużo bardziej doświadczeni. Kontrakt w gdańskim klubie może mu jednak umożliwić treningi w Polsce oraz ewentualną opcję wypożyczenia do innego klubu.