Rewolucja w silnikach żużlowych. Ograniczenie obrotów obniży koszty?

W ramach rewolucji regulaminowej w brytyjskim żużlu BSPA wyraziła chęć współpracy z Marcelem Gerhardem, który odpowiedzialny jest za silniki GTR. W ten sposób Brytyjczycy chcą obniżyć koszty uprawiania speedwaya.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Grand Prix na żużlu Newspix / Łukasz Trzeszczkowski / Grand Prix na żużlu

Obecnie jedynym zawodnikiem ze światowej czołówki, który korzysta z silników GTR jest Fredrik Lindgren. Szwedzki żużlowiec na jednostkach Marcela Gerharda zajął w tym roku jedenaste miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu Speedway Grand Prix. W przeszłości silników GTR próbowali też Chris Harris oraz Robert Lambert.

Silniki produkowane przez Marcela Gerharda są droższe od popularnych GM-ów, ale ich wytrzymałość stoi na zdecydowanie wyższym poziomie. Zdaniem mechaników, silnik Szwajcara może wytrzymać nawet 100 biegów bez regularnego serwisu i wymiany podzespołów. W przypadku jednostki napędowej GM jej żywotność oceniana jest na 20 wyścigów.

- Sprawdziliśmy wszystko, umieściliśmy silnik na hamowni, a stosunek mocy był taki sam jak w przypadku nowej jednostki. Zrobiłem w tym czasie 360 okrążeń. To bardzo dużo! - chwalił w tym roku silniki Gerharda Lindgren.

ZOBACZ WIDEO Żużlowe transfery - zobacz, co cię ominęło!

Szwed w jednym z wywiadów przyznał, że za pięć silników GTR zapłacił nieco ponad 3000 euro. W przeszłości, gdy korzystał z jednostek GM-a, po trzech meczach musiał wydawać 1500 euro na ich serwis.

Kluczem do sukcesu silników GTR jest elektroniczne ograniczenie obrotów, co pozytywnie wpływa na żywotność jednostek. Koszt zamontowania takiego ogranicznika jest niewielki - szacuje się go na nieco ponad sto euro. Brytyjczycy z BSPA chcą lobbować za tym, aby taki patent był stosowany w kolejnych silnikach żużlowych. Promotorzy z Wysp są zdania, że obniżenie kosztów w żużlu jest konieczne. - Powinniśmy mieć takie ograniczenie obrotów i Brytyjczycy powinni być pionierami w tej dziedzinie - przyznaje na łamach brytyjskiego "Speedway Xtra" Kelvin Tatum.

Niewykluczone, że w przyszłości Brytyjczycy wprowadzą do regulaminu swoich rozgrywek zapis, iż zawodnicy startujący w Premiership i Championship będą musieli posiadać w swoich maszynach ogranicznik obrotów. Sprzeciwu wobec takich regulacji nie zgłaszają inni tunerzy. - Ograniczenie obrotów w motocyklu to byłby dobry początek - przyznał Peter Johns, u którego silniki serwisują m. in. Tai Woffinden, Chris Holder i Greg Hancock.



KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Czy podoba Ci się pomysł z wprowadzeniem ogranicznika obrotów w silnikach?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×